Jakou podlahu do interiéru?

Stěny, strop a podlahy. To v podstatě jsou největší plochy interiéru, jejichž barevné ladění a styl do velké míry předurčují stylový základ jednotlivých místností. Proto je na místě výběr podlah v bytě i domu dobře zvážit a neuspěchat. V první řadě si dobře promyslete, co od vaší nové podlahy očekáváte z hlediska jejího provozu a funkce. Bude na ni navazovat terasa a následná zahrada? Budou po ní pobíhat děti a domácí zvířata? Chcete, aby byla měkká a teplá, nebo vám nebude vadit podlaha tvrdá a studená? Zamyslet byste se také měli nad tím, jakého stylu a nálady budete chtít v místnosti docílit.

Vycházejte ze svých pocitů

Při výběru podlahy jde také o pocity. Ty vyvolávají jednotlivé dřeviny i barvy. Obecně se dá říci, že světlé podlahy jsou vzdušné. Výrazná dřevěná podlaha je teplá a tmavě hnědá zase elegantní. A takto bychom mohli pokračovat.

Laminátová podlaha

Vynikající poměr mezi cenou a kvalitou představuje laminátová plovoucí podlaha. Cenově dostupná, poměrně odolná a prodávající se v různých dřevodekorech. Počítejte ale s tím, že laminátová podlaha může při chůzi vydávat duté zvuky.

Dřevěné lamely

Kvalitně a teple působí dřevěné lamely, tedy parkety složené z několika vrstev skutečného dřeva. Vrstvené lamely mohou být položeny plovoucím způsobem nebo přilepeny k podlaze.

Masivní dřevěná

Nestárnoucí klasickou je dřevěná podlaha, tedy vyrobená z celistvého kusu masivního dřeva, většinou z prken. Žádná jiná podlahovina nedokáže zajistit tak solidní, potivý a robustní pocit jako masivní dřevo. Její nevýhodou je snad jen to, že pracuje - smršťuje se a roztahuje, čímž se zvětšují spáry mezi jednotlivými dílci.

Vinylová

Vinyl zvažte, sháníte-li odolnou, a přitom teplou podlahu. Vinylové podlahy (někdy se můžete setkat s označením pvc podlahy) se vyrábějí v dílcích, rolích i jako plovoucí lamely, a existují v obrovském množství barev a dekorů. Výsledkem tak může být vinylová podlaha evokující podlahu dřevěnou, kamennou, betonovou stejně jako klasickou dlažbu. Jde-li vám o co nejmenší podíl chemikálií, zvažte přírodní linoleum.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková