5 tipů na jarní procházky přírodou na Vysočině

Leží na půli cesty mezi Prahou a Brnem. Jedna její polovina leží v Čechách, druhá na Moravě. A spolu s Prahou a Středočeským krajem se nedotýká státní hranice. Víte, o jakém kraji je řeč?

Výlety Vysočina? To může být ubytování na zámku s luxusním wellness, procházky krátké i dlouhé, přírodou i starobylými městy. Jaká bude vaše volba?

Do města, nebo do přírody?

Rádi byste se procházeli historickými uličkami historických center měst? Nahlíželi do výloh obchodů, listovali si novými knihami v knihkupectvích, popíjeli kávu v kavárnách? Nebo se jen tak bezcílně bloumali krajinou plnou hlubokých lesů a rybníků? Prohlíželi interiéry hradů a zámků? Toho všeho na Vysočině najdete spoustu.

2. Největší lákadla Vysočiny

Za typickými měšťanskými domy připomínající kulisu historického filmu se vydejte do Telče. Za levharty pak do jihlavské zoologické zahrady. V Jihlavě najdete také největší náměstí v Čechách (po pražském Václavském a Karlově). Stejně jako dominantu metropole Vysočiny, Bránu Matky Boží. Za opravdu velkou sochou mamuta se vydejte do Hamrů nad Sázavou. Žasnout ale budete i v muzeu kuriozit v Pelhřimově. Nebo v poutním kostele na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, v architektonickém skvostu věhlasného Santiniho prodchnutém kabalou a číselnou symbolikou.

Vyrazte do přírody

Nebo spíše dáváte přednost přírodě? I tu si tu můžete vychutnat plnými doušky. Hluboké lesy, přilehlé obory, rozkvetlé louky, rozlehlá údolími i dechberoucí přírodní scenérie.

2. Přírodní rezervace Stvořidla

Určitě si udělejte výlet do přírodní rezervace Stvořidla nacházející se šest km od Světlé nad Sázavou. Zde koryto řeky vytvořelo v jejím údolí balvanové řečiště. Řeka tu má prudký ráz a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řečišti, ale i po okolních stráních.

3. Žulové lomy u Lipnice

Nevšední obrazce vytesané do skály na vás čekají v Žulových lomech u Lipnice. Nejde o žádné náhodné umění - Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy tvoří Národní památník odposlechu. Každý symbol se nachází v jiném lomu. Vzdáleny od sebe jsou vždy zhruba kilometr a spojuje je půvabná a v každém ročním období zábavná stezka.

4. Kamenná trouba

Mezi okresy Pelhřimov a Havlíčkův Brod se nachází jedinečná přírodní rezervace Kamenná trouba. Tak se ostatně jmenuje i rybník a přilehlé mokřiny kolem Pstružného potoka. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí. Žije tu totiž mnoho vzácných druhů, jako jsou ještěrka živorodá, píďalka vrbovková nebo čolek obecný.

5. Hrad Ledeč nad Sázavou

Při svých toulkách Vysočinou byste neměli minout ani hrad Ledeč nad Sázavou vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří z původně gotické stavby udělali nejprve renesanční a poté barokní hrad. Kromě tradiční prohlídky nezapomeňte navštívit vyhlídku ve věži a Městském muzeum, kde je kromě tradičních řemesel a odkazů na historii města vystavená také expozice věnovaná bydlení z 50. let minulého století.

Kde se ubytovat?

Co takhle se stát hosty luxusního romantického pětihvězdičkového zámeckého hotelu umístěného ve velkolepém historickém sídle se zenovou oázou a jedinečným zámeckým Spa by L’OCCITANE?

Hotelu, v němž se servírují prvotřídní francouzská vína a delikátní zámecká gastronomie? Se standardy a vymoženostmi současné doby zasazené v atmosféře, jaká zde panovala před stovkami let?

To vše vás čeká v luxusním a po všech stránkách unikátním zámeckém hotelu Chateau Herálec. Hotelu, v němž se vám dostane skutečného královského přivítání. Jak by také ne? Jste přece na zámku!

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Křivánková