Harmonické prostředí v ložnici je základem pro dobrý spánek

Spousta z nás si potrpí na vkusně a stylově vybaveném interiéru. Jednou z místností, ve které trávíme velkou část našeho života, je ložnice. Ta by proto měla odpovídat přesně našim představám, aby se nám v ní dobře usínalo i relaxovalo. Ložnice by měla být místem, kde se budeme cítit v bezpečí a kde se můžeme absolutně uvolnit.

Na co si dát pozor ?

Na naši psychiku velmi působí rozmístění nábytku v pokoji. Aby se nám dobře usínalo i vstávalo, je potřeba navodit v ložnici harmonické prostředí. Podle pravidel feng-šuej by naše postel měla být umístěna takovým způsobem, abychom neleželi hlavou u dveří. Ke dveřím by správně měla směřovat naše chodidla. Podíváme-li se do minulosti, zjistíme, že ani naši předkové nespali hlavou ke vchodu, aby je nepřekvapil zezadu nepřítel či jiná hrozba. Důležitým prvkem je mimo jiné barva zdí. V žádném případě by ložnice neměla mít křiklavou výmalbu. Zvolme chladné barvy, jako je modrá, fialová, či bílá. Tyto barvy působí uklidňujícím dojmem, takže jsou ideální do místností určených pro odpočinek. V ložnici by neměla být žádná elektronika a jiné rušivé elementy.

Matrace na prvním místě

Kromě rozmístění nábytku a vhodně zvoleného vybavení, je zde ještě jeden faktor, který se zdá být jako jeden z nejdůležitějších. Není jím nic jiného než kvalitní postelové matrace. Jestli chceme dosáhnout opravdu zdravého pravidelného spánku, uděláme nejlépe, když si pořídíme matrace na míru. Ty jsou přesně uzpůsobené našim potřebám. Výroba matrace na míru není hotová okamžitě, takže musím počítat s menší časovou prodlevou. Mezi nejoblíbenější patří v současné době pěnové matrace. Jejich jádro je vyrobeno ze speciální elastické pěny, která se při zatížení vytvaruje přesně podle našeho těla. Nemusíme se tak bát bolavých zad a kloubů. Druhým oblíbeným typem jsou pružinové matrace, jež vynikají dobrou cirkulací vzduchu a dlouhou životností. V případě, že máme lůžko s pohyblivým roštem, je vhodnější zvolit matraci pěnovou, neboť pružinové matrace se mohou na tomto roštu poškodit.

Publikováno: 25. 01. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková