Trampolína – od Eskymáků k astronautům

Stejně jako v případě mnoha jiných sportovních pomůcek, není snadné odhalit pravý prapůvod trampolíny a její nejdávnější historii. Již ve středověku lidé používali pružná prkna k odrazům při provádění akrobatických cviků v rámci nejrůznějších představení na trzích či při významných hostinách. Obyvatelé mrazivého severu pro podobný účel využili jiný materiál – mroží kůži. Svůj novodobý původ ale odvozuje od jistého francouzského akrobata, který nosil jméno du Trampoline, nebo to alespoň tvrdí legenda.

30tá léta 20. století

Ať již du Trampolin existoval či nikoliv, trampolínu si poprvé patentovali v roce 1936 ve Spojených státech dva univerzitní sportovci. Inspirovala je záchranná síť používaná při artistických vystoupeních ve výškách. Právě oni začali používat trampolínu jako sportovní náčiní. Již brzy se ale dočkala i jiného, závažnějšího využití.

Trénink pilotů a astronautů

Během druhé světové války si potenciální význam trampolíny uvědomili instruktoři v leteckých školách amerického námořnictva a zařadili je do výcvikových programů pro piloty, kteří si během skoků na trampolíně trénovali prostorovou orientaci. Ze stejného důvodu se trampolína stala i součástí výcviku amerických i sovětských astronautů.

Trampolína pod pěti kruhy

Skoky na trampolíně se postupně vyvinuly v samostatný sport. První oficiální světový šampionát se konal v roce 1964 v Londýně a od té doby se popularita tohoto sportu natolik zvýšila, že byl od roku 2000 zařazen i do programu letních Olympijských her. Závodí se jak v individuálních závodech, tak v synchronizovaných skocích. Kromě toho, že jsou skoky na trampolíně sportem samy o sobě, rádi je při svém tréninku využívají i ostatní sportovci, především gymnasté, skokani do vody nebo akrobatičtí lyžaři, kterým umožňuje trénink jednotlivých prvků jejich disciplín ve vysoké frekvenci opakování. Ale i přes svoji bohatou historii a zařazení mezi vrcholové sporty je trampolína i něčím jiným – je zábavou pro malé i velké. V současné době je trampolína 305 cm nedílnou součástí téměř každé zahrady. Tedy alespoň těch, na kterých pobývají děti.

Publikováno: 21. 02. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: historie trampolíny