Kvalitní ochrana proti mnoha rozmarům počasí

Asi každý majitel zahrady někdy přemýšlel o zřízení si venkovního posezení. Aby vypadalo k světu a zároveň se dalo používat i během nehezkého počasí, je potřeba mu pořídit také střechu. Ta může mít více podob.

Levné řešení nerovná se nejlepší

Střecha nad venkovním posezením skutečně může vypadat všelijak. Kdo si příliš nepotrpí na estetiku a touží hlavně po něčem praktickém, natáhne prostě nad terasou nepromokavou plachtu. Toto řešení sice nevypadá kdovíjak k světu, ale je funkční. Většinou je ovšem nezbytné plachtu neustále upravovat a obecně je s tím hodně starostí. Proto je lepší se spolehnout přeci jen na něco trvalejšího a bezproblémového – třeba na moderní LK pergoly.

Vypadají dobře a jsou stoprocentně funkční

Na rozdíl od laciných plachet se na pergoly docela dobře kouká. Jedná se o klasickou zahradní stavbu, která však může mít klidně i moderní nádech. Krom dřevěných pergol se totiž běžně vyrábí i kovové varianty. Ty nejsou zajímavé pouze pro své vizuální kvality, ale hlavně díky své nevídané odolnosti. Kovové verze zastřešení dokáží fungovat bez nutnosti jakýchkoliv oprav třeba i několik desetiletí v kuse. Dřevěné varianty je nutné z logiky věci alespoň jednou ročně opatřit ochranným nátěrem. Nikde však není řečeno, že kovové pergoly jsou apriori lepší než ty z přírodního materiálu. Obecně se soudí, že konstrukce ze dřeva se hodí spíše do rustikálně střižených zahrad, zatímco kov lépe vynikne na více udržovaných pozemcích.

I pro auta

Krom pergol je možné si nechat postavit na zahradě i přístřešky pro auta. Jak je z názvu už asi patrné, jedná se o kryt pro osobní vozidla. I ten je samozřejmě možné používat jako pergolu. A proč mít auto pod přístřeškem, a ne v garáži? Jednak proto, že pod jednoduchou střechu bez stěn se rychleji usuší, a tím se zabrání korozi, jednak kvůli teplotním šokům. Ty jsou hlavně v zimě poměrně aktuální a mohou vůz značně poškodit.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková