Co dělat, aby záclony a závěsy skutečně zdobily váš pokoj?

Slaďte záclony a závěsy na okna s interiérem – většina lidí se nejdříve stará o ostatní prvky interiéru, aby vzhled pokoje vypadal, co nejlépe. Ovšem záclony často nechávají až na konec, což může ve výsledku kazit celkový dojem z místnosti. Pokud však zvolíte správný postup výběru, nemělo se vám nic podobného stát. Hned na prvním místě by měl být nábytek – řešte ho na začátku, a až po něm záclony a závěsy. Abyste docílili skvělé harmonizace pokoje, vyberte barvu výmalby až na konec, protože tu můžete namíchat kdykoliv a v jakémkoliv odstínu. A až půjdete nakoupit barvu, klidně vezměte s sebou vzorek záclony. Hledání správného odstínu bude podstatně jednodušší.

Dejte pozor na délku záclon

Ještě než se pustíte do nákupu záclon či závěsů, měli byste myslet na to, aby záclony značně přesahovaly výšku okna. Umístěte je co možná nejvýše ke stropu. Pokud máte radši kratší hotové záclony, zvolte délku po okenní parapet, ale jestliže chcete, ať záclony sahají až k podlaze, ideálně by měly být 1 cm nad zemí.

Design

Každému se líbí něco jiného, ovšem bezpochyby ne všechny záclony či závěsy vypadají dobře, a proto musí být dostatečně nařasené. Obvykle se používá dvojnásobek látky na šířku okna. Toužíte-li po něčem skutečně osobitém, koukněte na hotové voálové záclony.

Způsob zavěšení záclon

Dbejte na správný způsob zavěšení záclon, protože právě ten může mít značný vliv na celkový dojem z místnosti. Prostředků k zavěšení existuje celá řada - můžete využít klasické uchycení prostřednictvím žabek, ovšem ty mohou záclonu poničit, ale také lze použít řasící pásky nebo kolejničky. Typ zavěšení zvolte podle toho, jaký materiál jste vybrali.

Žehlení

Záclony jsou z tenké látky, tudíž i rychle schnou. V tom problém není. Spousta lidí však záclony věší, aniž by je žehlily.  Pokud ovšem pomýšlíte na skutečně krásně vyzdobený pokojem, žehlení záclon neopomíjejte. Nutno podotknout, že umělé látky by se měly žehlit pouze na nízké teploty, abyste je nepoškodili. Dodržujte pokyny dané výrobcem a určitě nic nepokazíte. Krásný bytový textil zakoupíte z pohodlí domova na luxora.cz.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková