Zjistili jsme, kde seženete softwarové licence leně, a samozřejmě legálně

Není žádným tajemstvím, že počítač bez operačního systému a dalšího softwaru nebude fungovat. Jenomže investici do softwarového vybavení často vnímáme jako zbytečnou. Důvod je prostý - většina lidí si nechce pořídit něco, co nemá hmatatelnou hodnotu, tudíž volí raději pirátské kopie. Děláte to taky tak a máte radost z ušetřených peněz? Takový přístup vám může zadělat na problém. Porušování autorských práv se poměrně přísně trestá, a proto je mnohem bezpečnější pořídit značně levnější software s platnou licencí. V následujících řádcích jsme pro vás připravili podrobnosti.

Co je druhotná licence?

Druhotný software je naprosto běžný a plně legální systém, který však v minulosti vlastnil a používal někdo jiný. Ovšem software z druhé ruky není to samé, jako opotřebený telefon ze zastavárny. Na rozdíl od hmotných věcí, software nejde opotřebovat. Jediný rozdíl mezi druhotnou a novou licencí lze zpozorovat v ceně, kdy používané softwary pořídíte za mnohem nižší cenu.

Jak poznat legální druhotný software?

Abyste poznali, zda je licence legální či nikoliv, stačí se řídit následujícími radami. Je zapotřebí plně identifikovat původního majitele a požadovat potvrzení, že licence byly zakoupeny z oficiální distribuce. V případě, že licenci používalo více osob či firem, je nutné požadovat kompletní seznam vlastníků a doložit úplnou identifikaci. Licence musí být uvedeny na trh v EU či EHS – v případě, že je smlouva na americkou firmu nebo v arabštině, tak s největší pravděpodobností se jedná nelegální druhotnou licenci.

Kde sehnat softwarové licence levně?

Plně legální licence k originálnímu počítačovému systému můžete zakoupit na e-shopu prolicence.cz. Kde vás pravděpodobně překvapí výrazně nižší ceny než za nové licence. Prodejce nabízí široké spektrum licenci - zakoupíte u něj produkty z dílny Microsoftu (např. Office 2019 pro studenty i domácnosti), ale třeba i antivirové programy jako AVG nebo Kaspersky anti virus.

Publikováno: 23. 01. 2022

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková