Vyměňte starou matraci za novou!

Dobře se vyspat se chce snad každý. Nedostatečný spánek totiž mívá nepříjemné následky. Podepisuje se na naší náladě i zdraví. Pokud chcete dobře spát, vezměte to od píky, tedy výběrem kvalitní matrace a lůžkovin. Zná to snad každý. Převalujeme se v posteli za strany na stranu a ne a ne usnout. Na vině může být spousta faktorů. Starosti, emoce, nadbytek kofeinu, pozdní fyzická aktivita, nedostatečně vyvětraná místnost, nadbytek spánku během dne, nevyhovující matrace i nekvalitní lůžkoviny. Na poslední dva faktory se v následujícím článku zaměříme.

Nekvalitní matrace vám za ty potíže nestojí

O vlivu správně zvolené matrace na náš spánek by ortopedi mohli vyprávět dlouhé hodiny. Nevhodné matrace způsobují bolesti zad i kloubů. Se svou troškou do mlýna by však přispěli i alergologové. Ano, i matrace může stát za vašimi alergickými projevy. Co s tím? Nevyhovující matrace se nemilosrdně zbavit a pořídit si novou. Jakou?

Jaké potíže vám nedají spát?

Vycházejte primárně z povahy vašich potíží. Trpíte bolestí zad či kloubů? Pořiďte si matraci ortopedickou (popřípadě zdravotní). Jste astmatiky či alergičtí na roztoče? Vybírejte v segmentu matrací antialergických. Obtížně se vám vstává z nízkého lůžka? Pořiďte si matraci boxspringovou. Jde-li vám primárně o pohodlí, doporučujeme matraci z líně pěny.

Čím lehčí jedinec, tím měkčí matrace. A obráceně

Dalším parametrem, na nějž byste se při výběru matrace měli zaměřit, je tvrdost matrace. Tu vybírejte podle své váhy. Na trhu najdeme matrace měkké (T1), středně měkké (T2), středně tvrdé (T3) a tvrdé (T4). Obecně se dá říci, že čím lehčí jedinec, tím měkčí matraci může užívat. Těm nejlehčím (do 60 kg) je pak doporučována nejměkčí matrace T1 a těm nejtěžším (nad 110 kg) pak nejtvrdší T4.

Nepodceňujte ani lůžkoviny!

Výběrem matrace to však nekončí. V centru vašeho zájmu by měly být i lůžkoviny, tedy prostěradla, přikrývky a polštáře. Prostěradlo vybírejte v závislosti na sezoně. Zatímco v zimě vás zahřejí froté, mikroplyšová či mikroflanelová, v létě jednoznačně doporučujeme prostěradla bavlněná nebo jerseyová.

Publikováno: 26. 03. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková