Jak vybírat mini notebooky vhodné do kabelky?

Běžnému uživateli se nevyplatí kupovat počítač. K čemu by mu stroj, který nelze přenášet a musíte s ním vždycky sedět u stolu, byl? Snad jedině profesionálové pro práci a hráči, již chtějí mít možnost stroj postupně upgradovat, ho ocení. Všichni ostatní upřednostní přenosný notebook. Co když ale potřebujete, aby byl skutečně snadno přenosný? Notebooky se vyrábí v celé řadě velikostí od miniaturních jedenáctipalcových až po obrovské sedmnáctipalcové. Ty už jsou na přenášení poněkud těžší. Hledáte-li notebook, jejž si vezmete kdykoliv kamkoliv s sebou, zaměřte se na ty s menší úhlopříčkou.

Je jedenáct palců dostatečně velká úhlopříčka notebooku?

Upřímně, spíše ne. Jedenáct palců je málo na práci i sledování filmů. Možná si vzpomínáte, že zhruba před deseti lety měly tyto malé notebooky speciální název, říkalo se jim netbooky. Dnes už je sice takto drasticky neoddělujeme, přesto si je pořizuje docela malé množství lidí. Jedenáctipalcový notebook doporučujeme těm, kteří ho používají opravdu sporadicky třeba na vyřízení e-mailů či brouzdání po internetu. Jeho výhodou je nízká hmotnost a velikost – vejde se i do kabelky.

Nebude lepší pořídit tablet s klávesnicí?

Jestliže si chcete koupit malé a snadno přenosné zařízení, zamyslete se, zda opravdu musí jít o notebook. Velmi dobrou volbou může být i dobrý tablet s odnímatelnou klávesnicí. Dejte si však pozor na volbu operačního systému. Tablet s OS Android vám prostě neumožní dělat to, co počítač. Toužíte-li po počítači, vybírejte mezi tablety s OS Windows. Ani iPady nejsou vhodné, jejich operační systém iOS stále neumožňuje to samé co plnohodnotný OS pro počítač.

Sledujte konektorovou výbavu

Na závěr ještě jeden poznatek. Malé notebooky bývají často ochuzené o konektory, protože je prostě není kam dát. USB je každopádně základem, který určitě potřebujete – pro připojení laserové tiskárny, USB flash disku a mnoha dalších zařízení. Bez dalších konektorů se dá žít, nicméně budete muset investovat do USB hubu, který je následně třeba nosit všude s sebou.

Publikováno: 30. 04. 2021

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková