Živí vás obrábění v řádech setin milimetru? Připravte si měřidla a kalibry!

Každý dobrý obráběč má o své živobytí postaráno. Ačkoliv se totiž v naší zemi pohybují stovky a stovky specializovaných firem, poptávka pořád převyšuje nabídku. To znamená ohromnou šanci pro všechny, kdo se nebojí obsluhovat frézky a soustruhy. Bez čeho se rozhodně neobejdete?

Přesné, ale nedokonalé

Nejspíše máte představu o tom, co vše vlastně dokážou moderní CNC zařízení. Stačí jen napsat program, nasadit a naměřit nástroje, vše vyzkoušet a poté se můžete pustit do výroby tisíců a tisíců přesných obrobků. Je to tak? Ano, ale zároveň ne.

Ani nejlépe vymyšlený systém nedokáže odolat nepatrným změnám teplot, neviditelnému obroušení pracovních nástrojů či chybně napsané korekci. Přesně proto musíte být vždy na pozoru a připravit si celou sadu měřidel i kalibrů.

V žádném případě se neobejdete bez mikrometrického měřidla, hloubkoměru, posuvného měřítka či třeba dutinoměru. S pomocí daných pomůcek hravě zvládnete určit, kolik setin milimetru je ještě potřeba odebrat.

Připravte se na uložení a závity

Mezi nejčastější druhy zakázek patří tvorba vnějších i vnitřních závitů. Jejich správné provedení vyzkoušíte závitovým kalibrem a samozřejmě i měřicími kroužky. Z hlediska normovaného uložení díry a hřídele zase přichází na scénu jak válečkové, tak i třmenové kalibry. S jejich pomocí elegantně identifikujete přesnost vnitřních i vnějších rozměrů.

Spousta podnikatelů má problém s neustálým sháněním desítek a desítek různých měřidel i kalibrů. Není se čemu divit, protože jich je potřeba opravdu mnoho a nejsou zrovna nejlevnější. Naštěstí existuje oblíbený e-shop pod odkazem https://www.nastroje.cz/kalibry-a-meridla/kalibry/valeckove-kalibry-oboustranne/, kde v mžiku najdete všechno důležité vybavení, a to za bezkonkurenční ceny. K tomu připočtěte rychlou dopravu a máte vyhráno.

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Jakub Vyncentýn