Rovnátka nebo operace: Co je lepší pro úpravu čelisti?

Mnoho pacientů přichází na ortodoncii kvůli předkusu, kterého se potřebují zbavit. Existují různé způsoby léčby, které sahají od rovnátek, přes trhání zubů až po chirurgické úpravy čelistí. Nejméně invazivní a časově nejnáročnější z těchto možností jsou rovnátka. Naopak nejvíce invazivní je operace. Při výběru správného postupu je potřeba nejprve správně posoudit stupeň zubní vady.

Typy předkusů

Existují dva typy předkusů – horizontální a vertikální. Při horizontálním předkusu jsou spodní zuby hodně předsunuté. Při vertikálním předkusu naopak horní zuby překrývají spodní zuby. Obě tyto vady způsobují špatně narostlé zuby nebo čelisti. Pokud se problém týká špatně rostlých zubů, lze to napravit pomocí rovnátek. V případě, že problémy způsobují čelisti, je třeba sáhnout k operaci.

Co způsobuje předkus?

Nejčastějším důvodem, proč se u jedince vyvine předkus je genetika. Existují však i další příčiny, na které mnoho lidí nemyslí. Předkus může pocházet ze špatných dětských návyků, které zahrnují dlouhodobé cucání palce, používání dudlíku nebo kousání nehtů. Pokud se tyto návyky rozvinou v rané vývojové fázi, může to způsobit velké problémy, protože ve stejné době začíná růst čelist. Kromě estetických problémů, může předkus způsobovat mnoho dalších problémů, jako jsou fyzická bolest nebo problémy s žvýkáním potravy, bolest čelistí z napjatých svalů, poruchy řeči, onemocnění dásní, opotřebování zubní skloviny, poškození měkkých tkání a poškození předních zubů v důsledku jejich polohy. Pokud čelist vyčnívá, může také způsobit problémy se sebevědomím. To se následně může projevit až vážnými psychickými problémy. Existuje však mnoho možností léčby, které s tím mohou pomoci. Často se používají fixní rovnátka nebo neviditelná rovnátka Invisalign.

Neviditelná rovnátka Invisalign

Neviditelná rovnátka Invisalign jsou skvělou možností léčby pro ty, kteří nechtějí, aby někdo o jejich rovnátkách věděl. Obvykle je volí dospělí, protože jsou průhledná a nejsou tak snadno viditelná. Průhledná fólie postupně posouvá zuby do správné polohy. Aby byla tato léčba funkční je třeba je nosit nejméně po dobu 22 hodin denně. Každé dva týdny pak vyměňujete fólii za další, která je uvedena v plánu. Léčba může trvat až jeden rok. Do určité fáze vám tento způsob může pomoci s předkusem. Především u lehčích forem je jeho účinnost vysoká. Rozhodnutí o použití Invisalign by mělo být učiněno až po úplném vyšetření zubů.

Fixní rovnátka

Fixní rovnátka jsou nejčastější léčbou předkusu. Jejich použití se skládá z dvoustupňového procesu, kdy prvním krokem je upevnění kovových zámečků na zuby. A nasazení kovového drátu, který rovná zuby. Doba, která je nutná k vyrovnání zubů, závisí na každém jednotlivci. To může v závislosti na závažnosti vady trvat měsíce nebo roky. Jakmile jsou zuby rovné, může přijít na řadu druhý krok procesu. Zuby jsou zafixovány tenkým drátkem nalepeným na zadní stranu zubů a následně se ještě rovná čelist pomocí dalších speciálních aparátků.

Neviditelná rovnátka Invisalign versus fixní rovnátka

Existuje mnoho faktů, které hovoří pro neviditelná rovnátka Invisalign. Invisalign lze vyjmout, což velmi usnadňuje čištění zubů. Zuby můžete čistit jako obvykle, což pomůže při dobré ústní hygieně. Fixní rovnátka se nedají ze zubů odstranit, což může vést k obtížím s důkladným čištěním zubů. Prevence zubního kazu a problémů s dásněmi tak může být s rovnátky obtížná. Pozitivním aspektem Invisalign je i to, že jde o transparentní řešení, kterého si ostatní nevšimnou. Fixní rovnátka jsou viditelná, protože jsou kovová a zahrnují gumičky. Místo kovových zámečků lze použít keramické, které nejsou tolik vidět.

Trhání zubu

Extrakce zubů jsou někdy nutné ještě před nasazením rovnátek, protože by se zuby nevešly do oblouku. To umožňuje zubům, které se pohybují, aby měly prostoru pro posun do správné polohy. Jakmile je extrakce dokončena, zuby mohou být posunuty jako obvykle s Invisalign nebo fixními rovnátky.

Operace čelistí

Existují případy, kdy nejsou rovnátka schopná upravit problémy se zuby a čelistmi. Jedná se o případy, kdy problém nezpůsobují zuby, ale čelisti, v těchto případech je potřeba sáhnout k chirurgickému zákroku. Zákrok se často provádí až u dospělých pacientů, protože jejich čelisti už jsou dorostlé a pevné. Dětské čelisti jsou stále měkké a lze je snadno posouvat. To je důvod, proč můžete mnoho dětí a dospívajících vidět s rovnátky.

Publikováno: 07. 07. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková