S pilotním průkazem se váš život změní od základů

Jsou rozhodnutí, která mohou od základů změnit pohled na život. Absolvování letecké školy k nim rozhodně patří. Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na licenci pro soukromé letadlo, přečtěte si, co byste o pilotování měli vědět. Jak se nakonec rozhodnete, je na vás.

Pilotování letadla je náročné...

Řidičský průkaz může mít téměř každý, ovšem pilotování letadla je trochu vyšší level. Získat pilotní průkaz sice není příliš složité, ale zájemce by měl objektivně zvážit, zda na to má po psychické stránce. Ve vzduchu budete čelit mnoha náročným situacím a špatné rozhodnutí může vést k fatálním následkům. Pilotování letadla je navíc náročné i finančně. V prvé řadě vás bude něco stát licence. Za pilotní průkaz pro PPL(A) zaplatíte kolem dvou set tisíc korun. Počítejte však s tím, že v průběhu budoucích let vynaložíte podobnou částku za pronájem letadla.
Budete-li létat s vypůjčeným strojem, určitě si sjednejte pojištění pilota. Pokud způsobíte na letadle škody, pojišťovna se postará o náhradu. Online pojištění pro piloty najdete například v nabídce pojišťovny ERGO.
[caption id="attachment_1729" align="aligncenter" width="800"] Pilot[/caption]

… ale stojí to za to!

A teď k důvodům, proč byste získání pilotního průkazu neměli zbytečně odkládat. V prvé řadě získáte nové hobby, kterému se vyrovná jen málokterá aktivita. Budete se moct oddávat vyhlídkovým letům, a až naberete dostatek zkušeností, třeba se letadlem vydáte i do zahraničí. Základní pilotní licence vám navíc odemkne bránu do úplně jiného světa. Možná se vám pilotování zalíbí natolik, že si kvalifikaci rozšíříte a přidáte se do řad dopravních pilotů. Pak se vám investice poměrně brzy vrátí – není tajemstvím, že platy pilotů patří k těm nejvyšším. Nezbývá, než popřát hodně štěstí za kniplem!

Publikováno: 02. 02. 2018

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: létání | pilotování