Vybíráme topidlo do dílny, skladu či haly

S příchodem chladných dní začíná topná sezóna – a samozřejmě nejen v domácích podmínkách, ale také na pracovišti. O souvislosti tepelné pohody a efektivity práce jste již zřejmě slyšeli, a tak nezbývá, než se zaměřit na výběr konkrétního topidla. Vzhledem k rozmanitosti nabízeného sortimentu vám jistě přijde vhod základní charakteristika všech základních typů.

Elektrická topidla

Teplo z rozpálené spirály distribuují ventilátorem a uplatňují se při vytápění středně malých až středně velkých prostorů. V praxi se moderní topidla na elektřinu využívají v autodílnách, lakovnách, skladech a výrobních halách. Jejich výhodami jsou absence zápachu a kouře, ale také fakt, že jsou tiché a nespotřebovávají kyslík. Provoz je ekonomicky náročnější.

Infračervená topidla

Infračervená topidla/zářiče neboli sálače jsou oproti ostatním topidlům efektivnější, protože ohřívají konkrétní předměty či osoby a nikoliv vzduch. Vyrábí se v elektrickém, plynovém i naftovém provedení, neprodukují zbytečný hluk a hodí se do menších prostorů i větších hal. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Naftová topidla

Vyrábí se v provedeních na principu přímého a nepřímého spalování či jako stacionární. Topidla s přímým spalováním jsou určeny především k vysoušení vlhkého zdiva a jejich použití podmiňuje dostatečné odvětrání daného prostoru. Topidla s nepřímým spalováním jsou určeny do menších i větších dílen, hal či skladů – a to i v případě menšího pohybu vzduchu (produkují pouze čistý teplý vzduch). Naftová topidla ve stacionárním provedení mají nejvyšší výkon a hodí se do větších prostorů včetně průmyslových provozů.

Plynová topidla

Na plynová topidla narazíte také pod názvy turbíny či sálače. V rámci sortimentu běžně prodávaných topidel nabízí nevýhodnější poměr efektivity k pořizovací ceně. Teplo produkují rychle a levně bez potřeby elektřiny či nafty. Hodí se do dílen, skladů i výrobních hal. Nevýhodou je fakt, že při provozu spotřebovávají kyslík, proto je podmínkou pro použití optimální odvětrání daného prostoru.

Teplovzdušná kamna

Pokud prostory nejsou vybaveny ústředním topením, mohou ho nahradit teplovzdušná kamna. Pracují na principu spalování plynů, které se za vysoké teploty uvolňují z olejů. Kotle produkují čistý vzduch, která se do prostoru šíří pomocí ventilátoru. Hodil by se vám tip na konkrétní model? Nechte si poradit od kvalifikovaných odborníků ze svarecky-obchod.cz. V nabídce mimo jiné najdete i výkonné nabíječky a mnohé další příslušenství, které vám usnadní každodenní práci.

Publikováno: 24. 10. 2019

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková