Skutečně potřebujeme zimní pneumatiky? Není pochyb... Některé jsme testovali!

Zimní pneumatiky mají mnohem lepší jízdní vlastnosti, přesněji trakci na ledu a sněhu než letní. Důvodem je především měkčí směs, která tyto vlastnosti nabízí při teplotách pod 7 °C. Zimní pneu se označují jako M+S. Pro dobré jízdné vlastnosti je však důležitá i dostatečná hloubka dezénu pneumatiky.

Jsou zimní pneumatiky povinné?

Zákon ukládá řidičům povinnost používat zimní pneumatiky (nebo pneumatiky celoroční s označením M+S a dostatečnou hloubkou dezénu) v období od 1. listopadu do 31. března tehdy, když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se stav během jízdy v tomto smyslu změní. Znamená to tedy, že zimní pneumatiky bezpodmínečně v tomto období mít nemusíme, ale v našich klimatických podmínkách to lze jednoznačně v tomto období doporučit. Některé úseky bývají značeny značkou zimní výbava. Na těchto úsecích jsou zimní pneu ve zmíněném období povinné za jakýchkoliv podmínek. Jaké sankce při zanedbání zimní výbavy hrozí? Nejde jen o pokutu, kterou lze dostat. Plnění může snížit, nebo zcela zamítnout i pojišťovna při vzniku nehody, a to jak u havarijního, tak u zákonného pojištění, kde může škodu způsobenou na vás vymáhat. V zimě pojišťovny vždy jako první zkoumají, zdali máte zimní pneumatiky a v jaké jsou kondici. Zanedbat přezutí se dokáže pěkně prodražit.

Test zimních pneumatik pro ty, kteří hledají top pneu

Rád bych vám teď doporučil tři zajímavé pneumatiky na zimu, z toho jednu horkou letošní novinku od Continentalu.

Continental WinterContact™ TS 860 S

Novinka letošního roku nabízí vynikající jízdní vlastnosti na sněhu. Jde především o skvělé brzdné vlastnosti i v extrémních zimních podmínkách. Současně ale nabízí i výborné ovládání na suchu. Pneumatika je výjimečná zejména díky nízkému valivému odporu. Nemusíte se tedy bát zvýšené spotřeby na zimních pneumatikách, což bývá docela častým faktem.

Barum Polaris 3

Kvalitní zimní pneumatika je perfektně ovladatelná na mokré vozovce. Nabízí stabilní jízdu a výborný brzdný výkon. Ani u ní se nemusíte bát vysoké spotřeby, protože nabízí nízký valivý odpor. Bonusy navíc jsou samočistící schopnost pneumatiky a delší životnost. Pneumatika je totiž odolná opotřebení.

Matador MP 54 Sibir Snow

Poslední z testovaných pneumatik má dokonalý záběr na sněhu i výborné brzdní vlastnosti, a to na sněhu i na mokré vozovce. Umí výrazně eliminovat efekt aquaplaningu. Pneumatika je výborně ovladatelná na sněhu i na mokré vozovce a současně nabízí nízkou míru opotřebení, a tedy dlouhou životnost.

Kterou z testovaných pneumatik zvolit?

Jde o tři královny zimních silnic. Špatnou volbou nebude žádná z nich. Pokud preferujete skutečně top jízdní vlastnosti v extrémních zimních podmínkách a nevadí vám malinko vyšší vliv pneumatiky na spotřebu, zvolte Matador MP 54 Sibir Snow. Hledáte-li kvalitní zimní pneumatiku pro nízkou spotřebu a současně takovou, která vydrží déle než běžné zimní pneumatiky, bude perfektní volbou Barum Polaris 3. Rozhodně ale nezklame ani novinka Continental WinterContact™ TS 860 S, která je výborným kompromisem pro každého, kdo hledá kvalitní zimní pneumatiky.

Co doporučit pro bezpečnou zimní jízdu?

Rozhodně se vyhněte šetření, kdy se zimní pneumatiky montují pouze na hnací nápravu. Tento DIY motoristů bývá častou příčinou smyku, vozidlo je hůře ovladatelné a řízení nepřesné. Nezapomeňte na rozdíly při huštění zimních pneumatik. U studených pneumatik, kdy je teplota pneumatik stejná jako teplota okolí, se řiďte doporučením výrobce. Pokud tlak upravujete v teplé garáži, přidejte k doporučení výrobce ještě 0,2 baru. Při přechodu z tepla do studeného prostředí totiž tlak v pneumatice klesne zhruba o tuto hodnotu. Užijte si bezpečnou jízdu.

Publikováno: 03. 12. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková