Moderní záclony do interiéru patří. Jak se o ně starat?

Trendy interiérového designu se průběžně mění - co bylo ještě nedávno „in“, může být zítra za zenitem. Na druhou stranu jsou stálice, které doma neudělají ostudu ani po letech, a záclony mezi ně rozhodně patří. Pokud již nějakou dobu přemýšlíte nad tím, že lapače prachu pošlete na zasloužený odpočinek a nahradíte je moderními stínícími systémy v podobě římských rolet či žaluzií, zadržte. Záclony nevyšly z módy, ale musíte si je umět správně vybrat. A také se o ně náležitě starat. Nemá smysl chodit kolem horké kaše, moderní záclony samozřejmě nevypadají jako ty, které visí na garnýžích u vašich prarodičů. My jsme je objevili v e-shopu dante.cz, který nabízí bytový textil všeho druhu – kromě záclon také závěsy, povlečení a další. Nabídka je široká a vybere si opravdu každý.

Jak často prát záclony?

Závěsy by se měly prát alespoň jednou do roka, případně vždy, když se výrazněji zašpiní. Perte je v pračce, kterou nastavíte na program pro praní jemného prádla, a funkci máchání raději nezapínejte. Můžete je samozřejmě vyprat i v rukách, což je šetrnější. K praní využívejte speciální prostředky, které jsou speciálně určené právě pro záclony. Jakmile budete hotovi, vyprané závěsy protřepejte a zavěste na garnýž. Vyhnete se žehlení, a pokud je bude přeci jen třeba přežehlit, tak jen mírně. Tip: Jak vyprat mastné skvrny? Přidejte do vody tekuté prostředky k mytí nádobí!

Jak žehlit záclony?

Neobejdete se bez žehličky s dokonale hladkým povrchem. Program nastavte v závislosti na kvalitě a hustotě látky a bude-li zapotřebí záclony žehlit na velmi horký režim, překryjte ji bílou bavlněnou hadrou, a až poté žehlete. Jedině tak nedojde k přehřátí a spálení tkaniny. Závěsy se vždy žehlí z rubové strany a pozor, pro každý materiál existují speciální pravidla. Např. organza a šifon se žehlí suché, kdežto bavlna a vlna se musí předem navlhčit. Postříkáte-li vodou umělé hedvábí, zůstanou na něm skvrny. Tip na závěr: Záclony absorbují pachy, a proto je nezapomeňte pravidelně větrat. Stačí, když otevřete okno a necháte dovnitř proudit svěží letní vánek.

Publikováno: 13. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková