Kam s odpadní vodou, když není k mání přípojka na veřejnou kanalizaci?

Věděli jste, že každý jednotlivec vyprodukuje za den cca 100 až 150 litrů splaškové vody? Pokud vám toto množství připadá k neuvěření, sepište si seznam činností, v rámci kterých vodu spotřebováváte – splachování WC, koupání, úklid domácnosti, vaření... Obyvatelé objektů napojených na obecní čistírnu se nemusí o odpadní vodu starat – jednoduše zaplatí stočné a je to. Ale co mají dělat lidé bydlící v místech kanalizací nedotčených? Nezbývá jim, než se o likvidaci odpadní vody postarat svépomocí. Mají přitom hned několik možností... S odpadní vodou lze nakládat dvěma způsoby – jímat ji a následně ji nechat vyvézt fekálním vozem, případně ji čistit a poté ji odvést do vodoteče nebo nechat zasakovat.

Chcete vodu jímat?

K jímání slouží žumpa, která splašky nečistí, ale pouze shromažďuje. Jakmile se tato bezodtoková nádrž naplní, je nutné nechat vodu vyvézt fekálním vozem do nejbližší čistírny odpadních vod. Výhodou žumpy je poměrně jednoduchý schvalovací proces – montáž se neobejde bez stavebního povolení od příslušného úřadu. Majitelé žump však musí pravidelně vynakládat nemalé částky za odvoz a pořizovací cena nové nádrže také není zanedbatelná. Dobrou volbou jsou například betonové žumpy od dobrezumpy.cz. Jímky o objemu 4-12 metrů krychlových lze v případě potřeby propojit a získat nádrž násobně většího objemu. Při výrobě se používá výhradně prvotřídní vyztužený beton, který garantuje dlouholetou trvanlivost a vynikající vlastnosti - odolnost a pevnost. Konstrukce je navíc opatřena speciálním penetračním nátěrem. Betonovou žumpu si můžete nechat dovézt a zapojit. Firma zakázky realizuje celorepublikově. Klikněte sem, pokud vás zajímá dovoz betonové žumpy Hradec Králové. Jste ze severočeského kraje? Klikněte sem, pokud vás zajímá dovoz betonové žumpy do Liberce.

Chcete vodu čistit?

Domovní čistírna odpadních vod představuje velmi efektivní způsob čištění (kvalitní modely mají účinnost až 95 %). Mezi další přednosti patří malá zastavěnost, bezúdržbovost a minimální náklady na provoz. Domovní ČOV pracuje na principu jemnobublinného provzdušňování aktivovaného kalu a vyčištěnou vodu lze odvést do vodoteče nebo ji vhodným způsobem nechat zasakovat. Skutečně efektivní jsou samozřejmě pouze kvalitní zařízení s příslušnými certifikacemi. Příkladem budiž čističky značky EKONA, které se vyznačují vysokou spolehlivostí a malými nároky na obsluhu. Český výrobce poskytuje na své výrobky záruku na 20 let a garantuje zjištění projektu, poradenství a  odborný servis. V poměru cena/výkon jde o zajímavé řešení – hodí se do trvale obývaných i rekreačních objektů.

Publikováno: 22. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková