Jak najít ideální byt k pronájmu v Brně? Pokud vás v době, kdy se všichni ženou za koupí vlastního bytu, stále pálí tahle otázka, neznamená to, že děláte něco špatně.

Kvůli astronomickým cenám bytů ve velkých městech se lidé čím dál více zajímají o možnosti jak najít ideální byt k pronájmu v Brně. Na jednu stranu jim nic jiného nezbyde, pokud nedosánou na hypotéku. Další skupina lidí však dobře ví, proč se nehrne do zadlužení na dalších 30 let. Pokud jste tedy doteď plakali nad tím, že si možná nikdy nekoupíte vlastní dům či byt, zbystřete a hoďte pochybnosti o sobě samých za hlavu. Nájemní bydlení je a bude v kurzu. Po přečtení článku mi snad dáte za pravdu.

Jak najít ideální byt k pronájmu, který vám dovolí jít v životě vlastní cestou? Zůstaňte svobodní. Nemusíte kopírovat životní styl svých rodičů.

Z perspektivy základních demografických znalostí je pronájem bytu rozumným životním rozhodnutím. Polovina manželství se v dnešní době rozvádí a to nejčastěji do pěti let od uzavření sňatku. Ač si tedy malujete společnou budoucnost se dvěma dětmi v krásné novostavbě za šest milionů, raději zvolněte. Modernímu člověku zkrátka vyhovuje flexibilita v práci, vztazích a v důsledku toho i v bydlení.

Širší rozhled rovná se pracovní rozlet

Abyste třicetiletou hypotéku splatili ještě ve svém ekonomicky aktivním období, museli byste koupit byt v podstatě na začátku své kariéry. Ale copak víte, kam vás vítr zavane? Slatina je dnes skvělá startovací pozice pro mladé profesionály. Na jednom prostoru je nahromaděná nepřeberná nabídka zaměstnání. A nadnárodní korporáty představují lákadlo i pro lidi s minimem zkušeností za nadstandardní plat. Nabídku nájmů ve Slatině navíc neustále rozšiřují další a další etapy bytových domů. Zároveň v této části Brna nezvyšují cenu nájmů studenti, kteří poptávají byty blíže centru a svým školám. Pro začátek je to značka ideál. Dnes však není výjimkou, že mladí lidé mění práci co dva roky. Není pak problém se za prací znovu přestěhovat.

Nájemnní bydlení má z dlouhodobé perspektivy budoucnost

Na čem se v poslední době shodly téměř všechny politické subjekty, je podpora bydlení. Takový přislib do budoucna nemá vůbec nízkou váhu. Naznačuje to určitý trend, kterým se bytová politika vydá. Je to sice běh na několik let dopředu, ale důležité je vědět, že už jsme tím směrem vyrazili. Stát je v tomto poněkud těžkopádný, ale soukromé firmy mají kapitál a bytové domy určené pouze k pronájmu už se staví. Respektive některé jsou už postaveny. Developeři se chopili příležitosti na rozvoj ulic kolem Cejlu. Kdo si myslí, že to místo je zanedbané, zaspal dobu. Ulice Bratislavská, Francouzská, Přádlácká se za posledních deset let neustále mění k lepšímu. Bydlení tam uspokojí vysoké nároky po nadstandardu. A kdo si rád odskočí s kamarády za zábavou, z centra města dojde pěšky domů.

Taková ta domácí pohodička

S bydlením se často pojí cosi abstraktního zvané životní jistota. Lidé argumentují tím, že jim tento pocit přináší vlastní byt na hypotéku, protože je (nebo alespoň někdy v budoucnu bude) jejich. Bojí se celý život platit nájem, aby v důchodu neměli žádný majetek. Hypotéka je ovšem poměrně velká zodpovědnost a někdo to může pociťovat spíše jako tlak než životní jistotu. S hyptékou jste v tom zkrátka sami. Pokud bydlíte v nájmu a dostanete se do životní situace, kdy nemáte dostatečný příjem na zaplacení činže, představuje stát vaši záchranou síť. Podíl vlastnického bydlení se snižuje s tím, jak se po mapě posunujeme směrem na západ. Jak je vidět, Česká republika je v této statistice stále nad průměrem EU. Očekává se však, že podíl vlastnickéhobydlení bude v dalších letech klesat a čím dál více Čechů si bude byty pronajímat.
Země Podíl vlastnického bydlení
Rumunsko 96 %
Chorvatsko 90,1 %
Slovensko 89 %
Polsko 84 %
Česká republika 78,2 %
EU průměr 69,3 %
Rakousko 56 %
Německo 52 %
Nenechte se rozhodit tím, jak kolem vás probíhá honba za vlastním bydlením. Těchto závodů není třeba se účastnit. Buďte v klidu, bytů k pronájmu je v nabídce dost. Užijte si vědomí, že dnes můžete bydlet ve 2kk ve Slatině, za pět let v 3kk u brněnské přehrady v Bystrci. A než vám začnou pod okny stavět dlouho plánovanou dálnici D43, můžete už bydlet v Medlánkách. Brno bylo několik let po sobě vysoce hodnoceno jako skvělé místo pro život. Každý si zde najde svůj ideální domov odpovídající jeho životní etapě. Máte podobný názor na nájemní bydlení? Že ne? Tak mi upřímně, řekněte, jaký bude váš život za deset nebo dokonce třicet let.

Publikováno: 07. 02. 2019 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková