Jak se připravit na váš první road trip?

Blíží se léto a s ním i plány na dovolenou. V poslední době se těší velké oblibě výlety autem, a to nejen po Česku, ale po celé Evropě. Pokud i vás láká road trip plný dobrodružství, nezapomeňte na několik věcí, které vám cestu zpříjemní a usnadní.

Vše si naplánujte

Než vyrazíte na cestu, rozmyslete si plán – kam vyrazíte, na jak dlouho a kde budete spát. Nejjednodušší je pořídit si na cestu střešní stan, díky kterému budete nezávislí na hotelích a penzionech. Druhou možností je obytná vestavba do auta, která vám poskytne dostatek pohodlí. Případně kombinace.

Naplánujte si trasu. Nespoléhejte se jen na mobilní aplikace. Co když dojedete někam, kde nebude signál? Raději s sebou mějte i tištěnou mapu. Podle trasy si stranou odložte peníze na palivo a silniční poplatky. Některé banky umožňují výběr z bankomatů v zahraničí zdarma, přesto je dobré mít s sebou nějakou hotovost v tamní měně.

Zkontrolujte stav vozu

Před cestou pořádně zkontrolujte stav auta. A to i v případě, že s ním denně dojíždíte do práce nebo vyzvedáváte děti ze školky. Dolijte provozní kapaliny, do kufru pro jistotu přihoďte kanystr s palivem, upravte tlak v pneumatikách a zařiďte si havarijní a cestovní pojištění do zahraničí.

Nejspíš před vámi stojí několikahodinové řízení. To může být výzva. Udržet se v bdělém stavu můžete pomocí hudby či hovorů se spolujezdci. Důležité je mít něco, díky čemu vám cesta rychleji uteče, ale co vás zároveň nebude rozptylovat. Dělejte si pravidelné přestávky na protažení.

Na co ještě nezapomenout?

Před vjezdem do každé země si nastudujte dopravní předpisy, jako je maximální povolená rychlost. Jen máloco dokáže výlet zkazit tak jako problémy s policií.

Zásobte se pitnou vodou a rychlou svačinou (skvělé jsou proteinové tyčinky, jerky a podobně), nezapomeňte na papírové kapesníčky, dezinfekci, fotoaparát, powerbanku a náhradní kabel pro nabíjeni mobilního telefonu.

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Barbora Šimková