I obecní drátový rozhlas si prošel dlouhým vývojem

Přestože žijeme v digitální době, některé přístroje používané před dvaceti lety mají stále obrovský smysl. Ukázkovým příkladem je takový drátový rozhlas, jehož úkolem je šířit rozhlasové vysílání skrze kabelový rozvod, aniž by byl nutný rádiový přenos.

Historie drátového rozhlasu

Československo budovalo drátovou rozhlasovou síť podle sovětského vzoru. Hlavním účelem celé sítě bylo upozornit obyvatele na napadení nepřátel, poté informovat o novinkách dějících se v zemi. V osmdesátých letech se pracovalo na tříprogramovém systému, jenž však neuspěl, a tak se ani nedostal do provozu. Rozhlas po drátě se v České republice používal především v letech od 1953 do 1999. I v dnešní době ho na některých místech najdete, a to například na sportovištích a veřejných budovách.

Moderní podoba drátového rozhlasu

Postupně prošel systém velkým vývojem. I v současnosti má obecní drátový rozhlas svůj účel a smysl, a to především v obcích a městech, kde z jakéhokoliv důvodu není možné nainstalovat bezdrátovou alternativu. Drátovým rozhlasem se dají ozvučit nejen obce a města, ale klidně i školy, nemocnice, průmyslové podniky, výrobní haly, ba i sportovní areály. Rozhlasové ústředny jsou dostatečně výkonné a často nabízí výkon od 100 W do 10 000 W.

Školní rozhlas

Specifickou kategorii tvoří školní rozhlas, respektive ozvučení pro školy. Pokud chce ředitel oznámit nějakou školní novinku, pozvat žáky na školní událost či informovat učitele o chystané schůzi, není nic jednoduššího a efektivnějšího než použít právě školní rozhlas. V této oblasti působí společnost EL-MILK, která se zabývá montáží a servisem či opravou městských a obecních rozhlasů. Postará se o pravidelnou údržbu a v případě poruchy technik závadu rychle odstraní, aby bylo možné systém opět používat.

Publikováno: 25. 11. 2019

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková