Maticový závitník: Váš nejlepší přítel pro práci s tenkými plechy

Potřebujete si prošroubovat cestu tenkostěnným materiálem? Pak je maticový závitník vaším nejlepším kamarádem! Na rozdíl od běžných sadových závitníků, které v plechu rády dělají neplechu a vylamují kousky, s nimi maticový závitník zatočí s lehkostí a vytvoří perfektní závit bez mrknutí oka.

Co to je a jak to funguje?

Představte si maticový závitník jako chytrého instalatéra trubek. Místo nich ale pracuje s dírami v plechu a jeho cílem je do nich vykouzlit závit tak hladký a pevný, že by se za něj styděl i instalatér z reklamy. Jak to dělá? Hlavní jeho zbraní je dlouhá náběhová část, která se do plechu pomalu noří a postupně zvětšuje průměr závitu. Díky tomu se materiál nenamáhá a závit se nestříhá. Další fígl spočívá v tom, že nemá zkracovací část, takže závit protáhne až na okraj díry.

Jak maticový závitník používat?

Použití maticového závitníku je brnkačka. Funguje stejně jako klasický strojní závitník, jen je zapotřebí trochu obezřetnosti. Nezapomeňte na správný úhel a směr, ať se vám závitník nezasekne a nepokazí dílo. A pro hladký chod a delší životnost závitníku nezapomeňte na řezný olej!

K čemu se hodí?

Maticový závitník je ideální pro práci s tenkými plechy, profily a dalšími materiály, kde hrozí vylamování. Hodí se pro kutily i profesionály a využijete ho všude tam, kde potřebujete pevné a spolehlivé spojení.

Shrnutí:

  • Maticový závitník je určený pro řezání průběžných závitů do tenkostěnných materiálů.
  • Má dlouhou náběhovou část, která zabraňuje vylamování materiálu.
  • Nemá zkracovací část, takže závit protáhne až na okraj díry.
  • Používá se podobně jako sadový závitník s řezným olejem.
  • Je ideální pro kutily i profesionály.

Tak na co ještě čekáte? Objednejte si maticový závitník - třeba z e-shopu nastroje.cz - a pusťte se do práce! Vaše plechy vám za to poděkují.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Jakub Vyncentýn