Dražby a exekuce nemovitostí: Co byste o nich měli vědět?

V moderní době se toto slovní spojení skloňuje stále častěji. Exekuční řízení se týká tisíců Čechů, kteří nesplácí své závazky včas a jimž finanční situace ani nedovolí jiné smysluplné řešení. Dražba je ale také alternativou pro zájemce o pořízení nemovitosti, neboť vyvolávací cena je obvykle nízko, a přestože jde o časově náročný úkon, mnohým zájemcům se vyplatí jej podstoupit. Na začátku je dražební vyhláška, na konci pak vydražená nemovitost za cenu, která by se v realitním katalogu možná vůbec neobjevila. A jak celý proces probíhá?

Zákon upravuje všechny důležité podrobnosti

Proces je zcela transparentní, dražba nemovitostí v exekuci probíhá zcela v souladu s platnou legislativou. Je zapotřebí složit takzvanou dražební jistotu a zjednodušeně řečeno, posléze navyšovat svou nabídku podle vlastního uvážení. Dražit je možné na určitém místě v dohodnutou dobu, ale také elektronickou formou, což může být pro řadu zájemců jednodušší forma, která ušetří dalekou cestu i drahocenný čas. Dražby nemovitostí v exekuci se konají velmi pravidelně, stačí si proto počkat na svou příležitost. V nabídce jistě brzy bude byt, dům nebo rekreační objekt, které vám doslova a do písmene padnou do oka. A jak praví klasik, ten, kdo nabídne nejvíce, vyhrál. Nemusíte se také ničeho obávat, dražební jistota je vstupenkou do aukce, ale také platí, že bude v případě neúspěchu v dražbě vrácena v plné výši. Ptáte se, jak probíhá dražba nemovitosti? Stačí si vybrat nějakou nabídku a přijít si prohlédnout celou akci na vlastní oči. Průběh může být podobný tomu, jaký znáte z amerických filmů, snad jen očekávejte méně akce.

Zajímavá nabídka, která se neodmítá

Dražby a exekucí nemovitostí vám mohou přinést chatu, kterou jste si vždycky přáli nebo vysněné bydlení třeba za dvě třetiny obvyklé ceny. Dražby domů v exekuci mají jen minimum podmínek, a sice plnoletost a složení dražební jistiny. Dražit nemohou dlužník a jeho manžel nebo manželka, soudní exekutor či soudce. Kdokoliv jiný má dveře otevřené…

Publikováno: 14. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková