Legendy o objevení čaje

Máte-li rádi čaje, jistě vám někdy na mysl přišla otázka, jak vlastně čaj spatřil světlo světa. Kdo jej objevil a jak na něj lidé přišli. Existují dvě legendy a jedna teorie, které říkají, jak se to mohlo stát. První legenda je poměrně hezká. Druhá je poměrně drastická a teorie je docela pravděpodobná.

Legenda o náhodném objevení čaje panem císařem

V dávných dobách, někdy v roce 2.373 př. n. l., si tak jednoho dne císař Chen-Nung šel ke svému oknu vařit vodu. Zatímco se voda vařila a on svou mysl zaměstnával čtením chytrých spisů, aniž by si všiml. Do jeho nádoby s vodou spadlo pár čajových lístků. Po chvíli, když odložil chytré spisy a rozhodl se dál se svou uvařenou vodou něco dělat, povšiml si lístků v ní. Nedalo mu to a okusil. A zjistil, že se z obyčejné vody stal lahodný nápoj. Pocítil náhlý příval energie a tak si nechal posbírat další lístky od svých poddaných. A tak prý začalo cílené vaření čajů na čínském dvoře, které se poté přeneslo dál do celého světa.

Když se Bodhidharma rozlobil

Druhá legenda praví, že čínský Bodhidharma se chytal na meditaci. Chvíli meditoval a přemohla ho silná únava. Chvíli se snažil odolávat, ale únava byla silnější a on místo povznášející meditace jednoduše usnul. Po nějaké době, když se probudil, se na sebe tak strašně rozzlobil, že vzal nůž a odřízl si oční víčka, aby se tak již nikdy nestalo. Ta pak vyhodil ven z okna. Život plynul dál a po čase si všiml, že v místě, kam dopadla jeho víčka, vyrostl zelený keřík. Tento keřík měl v sobě ohromnou moc. Zbavoval lidi únavy.

Teorie o velkém hladu

To předtím byly legendy, které se vypráví již po mnoho generací. Existuje však ještě další teorie, který říká, jak mohl být čaj objeven. V této teorii se pracuje s velmi silným hladem, který v minulosti pociťovali Číňané. Chodili po světě a hledali něco, co by mohli sníst, aby tento silný hlad alespoň na chvíli zahnali. Jak tak chodili a hledali, narazili na zelený keřík, který také vyzkoušeli. Zjistili, že po požití se na chvíli zbavili únavy. Některé podobné lístky je zbavily bolesti a jiné jim zase pomohly usnout. Zpočátku sbírali listy naprosto náhodně, ale časem již začali tyto lístky cíleně vyhledávat. A rovněž je začali pro své účinky také uctívat. Toto jsou tři nejznámější příběhy o tom, jak se lidé dostali k čaji. Který příběh se líbí nejvíce vám?

Publikováno: 25. 10. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková