Akcie Microsoftu a Alphabetu: Do kterého z nich se vyplatí investovat?

Microsoft a Alphabet jsou na poli technologického průmyslu odjakživa pomyslnými rivaly. Obě společnosti mají na svých kontech služby, které zná prakticky celý svět. Microsoft například provozuje Office 365 nebo Youtube a Alphabet zase stojí za ambiciózními projekty, kterým byly i například Google Glass a mnoho dalších. Obě společnosti tak za svojí historii dosáhly biliónových zisků a není tak divu, že se investoři pokouší vybrat tu s největším potenciálem.

Microsoft jako záruka dlouhodobého růstu

Technologický gigant Microsoft je druhou největší společností zalistovanou na území USA. S tržní kapitalizací přesahující 1,6 bilionu dolarů tak stojí přímo za Applem. Za svoji historii si Microsoft prošel jak několika obdobími dlouhodobého růstu ale i obdobím poklesu. Ten naposledy zaznamenal poté co tržby z prodeje PC neočekávaně klesly a musel najít jinou cestu, která by mu zaručila stabilní příjmy. Tu nakonec našel na poli cloud computingu, kde konkuruje i jeho hlavnímu provozovateli Amazonu. Právě kvůli jeho novému zaměření byl schopen během pandemie koronaviru generovat další zisky. Analytici tak Microsoftu předpovídají v tomto roce další dlouhodobý růst až o 15 %. Poměrně dobrou zprávou pro investory je i vyplácená dividenda, která představuje přibližně 1 % neboli 2,04 dolaru na akcii.

Alphabet možná prorazí na poli cloud computingu

Alphabet se i se svojí tržní kapitalizací okolo 1 bilionu dolarů stále drží mezi technologickými giganty. Jeho postavení mu tak zajištuje především jeho internetový prohlížeč ale i provozování online reklamy. Alphabet se však snaží dohnat jak Microsoft, tak i Amazon v již zmíněném cloud computingu. Společnost se navíc snaží rozšířit své působení i na projektech jako jsou například autonomní automobily Waymo nebo Verily Life Sciences. Alphabetu naopak pandemie koronaviru uškodila, a to především u tržeb z reklam. Situace by se bohužel podle analytiků neměla změnit a zisky společnosti by měly klesnout. Naopak v tomto roce by společnost měla opět zaznamenat růst přibližně o 28 %. Na konec tak ani jeden z akciových titulů není špatnou volbou, přičemž má jednoznačně navrch právě Microsoft, který je schopný dlouhodobě generovat stabilní zisky. Na druhou stranu však není na místě nějak odrazovat od akcií Alphabetu. I přesto, že společnost negenerovala ke konci roku takové zisky jako Microsoft může se v dlouhodobém horizontu situace změnit. Pokud by se Alphabetu doopravdy podařilo prosadit na poli cloud computingu nebo dalších projektech mohla by se případná investice do jeho akcií více než vyplatit.

Publikováno: 14. 01. 2021

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková