Finance a byznys

Akcie Microsoftu a Alphabetu: Do kterého z nich se vyplatí investovat?

Microsoft a Alphabet jsou na poli technologického průmyslu odjakživa pomyslnými rivaly. Obě společnosti mají na svých kontech služby, které zná prakticky celý svět. Microsoft například provozuje Office 365 nebo Youtube a Alphabet zase stojí za ambiciózními projekty, kterým byly i například Google Glass a mnoho dalších.

Obě společnosti tak za svojí historii dosáhly biliónových zisků a není tak divu, že se investoři pokouší vybrat tu s největším potenciálem.

Microsoft jako záruka dlouhodobého růstu

Technologický gigant Microsoft je druhou největší společností zalistovanou na území USA. S tržní kapitalizací přesahující 1,6 bilionu dolarů tak stojí přímo za Applem. Za svoji historii si Microsoft prošel jak několika obdobími dlouhodobého růstu ale i obdobím poklesu. Ten naposledy zaznamenal poté co tržby z prodeje PC neočekávaně klesly a musel najít jinou cestu, která by mu zaručila stabilní příjmy.

Tu nakonec našel na poli cloud computingu, kde konkuruje i jeho hlavnímu provozovateli Amazonu. Právě kvůli jeho novému zaměření byl schopen během pandemie koronaviru generovat další zisky. Analytici tak Microsoftu předpovídají v tomto roce další dlouhodobý růst až o 15 %. Poměrně dobrou zprávou pro investory je i vyplácená dividenda, která představuje přibližně 1 % neboli 2,04 dolaru na akcii.

Alphabet možná prorazí na poli cloud computingu

Alphabet se i se svojí tržní kapitalizací okolo 1 bilionu dolarů stále drží mezi technologickými giganty. Jeho postavení mu tak zajištuje především jeho internetový prohlížeč ale i provozování online reklamy. Alphabet se však snaží dohnat jak Microsoft, tak i Amazon v již zmíněném cloud computingu.

Společnost se navíc snaží rozšířit své působení i na projektech jako jsou například autonomní automobily Waymo nebo Verily Life Sciences. Alphabetu naopak pandemie koronaviru uškodila, a to především u tržeb z reklam. Situace by se bohužel podle analytiků neměla změnit a zisky společnosti by měly klesnout. Naopak v tomto roce by společnost měla opět zaznamenat růst přibližně o 28 %.

Na konec tak ani jeden z akciových titulů není špatnou volbou, přičemž má jednoznačně navrch právě Microsoft, který je schopný dlouhodobě generovat stabilní zisky. Na druhou stranu však není na místě nějak odrazovat od akcií Alphabetu. I přesto, že společnost negenerovala ke konci roku takové zisky jako Microsoft může se v dlouhodobém horizontu situace změnit. Pokud by se Alphabetu doopravdy podařilo prosadit na poli cloud computingu nebo dalších projektech mohla by se případná investice do jeho akcií více než vyplatit.

Suprové ubytování v ČR

Hledáte si suprové ubytování na letní dovolenou? Mezi nejsuprovejší a nejoblíbenější lokality patří Jižní Čechy a Jeseníky. Na stránce ubytování Jižní Čechy najdete mnoho chalup, penzionů i apartmánů. Doporučujeme Vám také stránku Jeseníky ubytování s príma tipy na dovolenkové zážitky.