Ultrazvukové čističky mění pohled na dokonalou čistotu. Kde všude se mohou uplatnit?

Pokud si potrpíte na dokonalou čistotu v domácnosti, možná vás překvapí, kolik nečistot může zůstat na površích různých předmětů poté, co jste na ně použili běžné čistící prostředky, které se dají pořídit v obchodech. Někdy tyto přípravky navíc nemohou odstranit staré nánosy špíny a zcela navrátit původní vzhled. Pakliže s tím chcete něco dělat, je na místě si pořídit speciální ultrazvukovou čističku.

Ultrazvukové čištění v domácnosti

Moderní ultrazvukové čističky sice nacházejí uplatnění zejména v průmyslovém odvětví, v menším měřítku se ale dají zakoupit také pro domácí využití. Jedná se hlavně o lehké a malé ultrazvukové vany, do nichž se dají umístit kupříkladu cenné zlaté či stříbrné šperky, řetízky, náramky a podobné předměty. Ultrazvukové čištění zajistí jejich důkladné omytí. Zbavíte je špíny, prachu a veškeré mastnoty, navíc získají svůj původní vzhled a lesk. Celý proces čištění funguje na principu takzvané kavitace. Ultrazvukové vlny zajistí rozkmitání tekutiny, do níž jsou předměty ponořené. Vznikají stovky tisíc malých bublinek, které se postarají o důkladné očištění vložených šperků, ale třeba i stříbrných jídelních příborů apod.

Uplatnění ve výrobních procesech

V průmyslovém odvětví se používají mnohem robustnější ultrazvukové čističky. Stávají se nedílnou součástí vybavení firem, které se specializují na výrobu automobilových součástek. Dále se ultrazvukové čištění hojně praktikuje v potravinářském průmyslu. V neposlední řadě se s čističkami na bázi ultrazvuku můžete setkat rovněž ve zdravotnictví, kde se na hygienu a čistotu klade maximální důraz. Drobnější ultrazvukové čističky se pak vyskytují také u klenotníků, hodinářů či u výrobců, kteří se specializují na drobnou elektroniku a mechaniku. V Česku se prodejem ultrazvukových čističek pro domácí a hlavně průmyslové využití zabývá společnost ELMIK, jež na trhu funguje už od roku 1994. Kromě čističek na bázi ultrazvuku dodává ještě ozvučovací techniku pro obce a města v podobě bezdrátových a drátových rozhlasů nebo reproduktorů do sálů, dále pak rozhlasové a telefonní ústředny či kamerové systémy atd.

Publikováno: 20. 07. 2020

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková