Co je to práškové lakování?

Práškové lakování je suchý dokončovací proces, který se stal populární hned po zavedení v Severní Americe v 60. letech 20. století. Představuje více než 15 % celkového trhu s průmyslovými povrchovými úpravami a používá se na širokou škálu výrobků. Stále více společností využívá práškové lakování pro dosažení vysoce kvalitní a odolné povrchové úpravy. Velkou výhodou je, že prášková lakovna umožňuje maximalizovat výrobu, zvýšit efektivitu a zjednodušit dodržování ekologických předpisů. Práškové nátěry komaxit se používají jako funkční (ochranné) a dekorativní povrchové úpravy, přičemž jsou k dispozici v takřka neomezené paletě barev a textur. Technologický pokrok vedl k vynikajícím užitným vlastnostem.

Jak práškové lakování funguje?

Práškové nátěrové hmoty jsou založeny na systémech polymerních pryskyřic v kombinaci s kurativy, pigmenty, vyrovnávacími látkami, modifikátory toku a dalšími přísadami. Složky se smíchají v tavenině, ochladí se a rozemelou na stejnoměrný prášek podobný mouce na pečení. Práškové lakování na kovový poklad obvykle používá proces zvaný elektrostatické nanášení. Při zmíněné metodě je potřebná stříkací pistole, která na částice prášku přivádí elektrostatický náboj, jenž je následně přitahován k uzemněnému dílu. Jakmile je prášková barva komaxit nanesena, výrobky se vkládají do vytvrzovací pece, kde za přidání tepla povlak chemicky reaguje a vznikají dlouhé molekulární řetězce, což vede k vysoké hustotě příčných vazeb. Molekulární řetězce jsou odolné proti rozpadu. Jedná se o nejběžnější metodu nanášení práškových barev. V případě, že je požadovaná povrchová úprava komaxit u nekovových podkladů, jako jsou plasty a dřevovláknité d

Odolnost práškového lakování

Práškové lakování je vysoce kvalitní povrchová úprava, kterou najdete na tisících výrobků, s nimiž přicházíte denně do styku. Práškové lakování chrání nejhrubší a nejodolnější stroje i předměty denní potřeby, na nichž jste závislí. Poskytuje odolnější povrchovou úpravu, než jakou mohou nabídnout tekuté barvy, a přitom stále neztrácí na atraktivitě. Práškově lakované výrobky jsou odolnější vůči nárazům, vlhkosti, chemikáliím, ultrafialovému záření a dalším extrémním povětrnostním podmínkám.

Publikováno: 20. 12. 2022

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková