Tip na výlet: Výstava svatováclavské koruny a mincí

Při cestě do Prahy si nezapomeňte přidat zastávku v historickém centru v Obecním domě. Uvnitř je totiž výstava svatováclavské koruny a zajímavých mincí v uměleckých ražbách. Více informací o akci najdete v článku.

Krásná replika svatováclavské koruny

Pražská mincovna připravila elegantní a krásné vylepšení expozice výstavy. Dominantu tvoří dokonale přesná replika svatováclavské koruny. Mistr zlatník strávil její výrobou celých 9 měsíců. Vše je děláno ručně s přihlédnutím ke středověkým postupům. Výsledek je tedy skutečně impozantní a stojí za návštěvu. Pravé korunovační koruny bohužel aktuálně k vidění nejsou, protože jsou v bezpečí korunní komory zamčené sedmi zámky.

Prodejní výstava mincí

Koruna je součástí prodejní výstavy mincí. Pražská mincovna zde nabízí mince ČNB v uměleckých ražbách do zlata a stříbra. Výhodou prodejní výstavy je vstup zdarma a možnost pořídit si minci jako suvenýr či další kousek do sbírky. Výstava je otevřena každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin a nachází se v Obecním domě, což je poblíž Prašné brány.

Pověsti o pravé české královské koruně

Práva svatováclavská koruna je vyrobena z více než 2300 gramů ryzího zlata. Navíc je doplněna celou škálou nádherných drahých kamenů. Ty nejsou příliš obroušené, ale jsou do koruny zasazeny víceméně v původním stavu. Podobně bylo nutné vytvořit i repliku. Ta však nedisponuje takovou energií jako pravé smaragdy, rubíny a spinely. Říká se totiž, že rubíny dodávají panovníkovi energii pro boj se zlem a ochranu království. Spinely mají také ochrannou moc a smaragdy údajně přidávají moudrost. Bohužel tato tvrzení není možné nijak ověřit. Vláda Karla IV., pro kterého byla koruna vyrobena, měla velmi úspěšný průběh, ale další korunovaní králové už takových výsledků nedosahovali.

Publikováno: 22. 09. 2018

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková