Udělejte si cvičební plán sami

Přemýšlíte nad tím, že začnete pravidelně cvičit a uděláte něco pro své tělo? Sestavte si cvičební plán, podle kterého se budete řídit. Není to nic těžkého a zvládnete to i bez pomoci trenéra. Vy sami nejlépe víte, jaké jsou limity vašeho těla.

Najděte si cvičení, co vás baví

Rozhodně se nepouštějte do aktivit, které by vás nebavili. Pokud jste nikdy nechodili cvičit do posilovny a teď si najednou koupíte pernamentku do fitness centra, aniž byste zkusili alespoň jeden úvodní trénink, možná budete zklamaní a zbytečně vyhodíte peníze.

Vyberte si sport, který vás bude bavit a vy u něj vydržíte. Například pokud rádi běháte, začněte tímto cvičením, případně si pořiďte domů běžecký pás. Je na vás, jaký druh cvičení zvolíte a jestli do toho půjdete sami nebo si najdete sparing. S partnerem nebo kamarádkou vám to vždy půjde lépe.

Zhubnout nebo zformovat

Důležitou otázkou, kterou si musíte před sestavením plánu položit, je také to, zda chcete zhubnout, nabrat hmotu nebo jen zformovat své tělo. Pokud chcete zhubnout, zařaďte do svého plánu kardio cvičení, například běh na běžeckém páse, jízdu na rotopedu nebo cvičení na eliptickém trenažéru. Pokud chcete zformovat a získat svaly, zařaďte také cvičení s činkami a vlastní váhou.

Pravidelnost cvičení

Rozmyslete si pravidelnost cvičení. Doporučuje se cvičení alespoň třikrát týdně, pokud však budete cvičit jen půl hodiny, například u domácích videí nebo doma na posilovacích strojích, tak se nebojte cvičit i pětkrát až šestkrát týdně. Alespoň jeden den by měl vždy sloužit k odpočinku.

Cvičební deník

Založte si cvičební deník, který vás bude motivovat k lepším výkonům. Napište si do něj rozvrh. Zaměřte se na to, že jeden den budete posilovat nohy, druhý den ruce, následně záda a střed těla a další den například břicho. Takto cvičení střídejte, aby ostatní části těla stihly regenerovat.

Posilovací stroje

Mezi cvičební stroje, které vám rozhodně pomohou k vysněné postavě, patří již zmíněný běžecký pás, případně rotoped nebo eliptický trenažér. Oceníte také TRX závěsný systém, který slouží k posílení celého těla. Pro cvičení doma se skvěle hodí také vibrační plošina, která posiluje nohy, ruce i střed těla vibracemi, když držíte tělo v určité poloze. Cvičit tak můžete například vsedě nebo třeba jen když na plošině stojíte.

Publikováno: 17. 01. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková