Spolujízda do práce ušetří peníze i starosti

Kdo žije ve větším městě, ten se může při ježdění do práce bez problémů spolehnout na tramvaje, autobusy a trolejbusy. V Brně nebo Praze jezdí většina spojů každých pět či deset minut, takže člověk není ničím omezován. Jenže spousta lidí v ČR dojíždí do práce i desítky kilometrů. Někteří z větších měst, další z vesnic. Meziměstské autobusy a vlaky rozhodně nejezdí každých deset minut, takže kdo chce pro dopravu do práce využívat tuto hromadnou dopravu, je dost omezen. Když ráno nestíhá, má smůlu. Pokud se zdrží v práci, autobus mu ujede. Občas má naopak zpoždění, takže vy pak v té zimě deset minut mrznete na zastávce, a ještě navíc přijdete pozdě do práce. Jezdit do práce hromadnou dopravou prostě není žádný med.

Ani jízda vlastním autem není bezproblémová

Proto tolik lidí jezdí vlastním vozidlem. Jenže i to má samozřejmě své nevýhody. Pokud jezdíte sami, nejste sice vůbec na nikoho vázaní, ale také vám nikdo nepomůže, když budete mít v zimě problém vyhrabat se do kopce. Pohonné hmoty si musíte platit sami a opotřebování auta vám rovněž nikdo nevynahradí. Protože co si budeme povídat, jakmile autem jezdíte denně do práce, dáváte mu zabrat.

Všechny tyto potíže řeší spolujízda

Pro obě strany, jednotlivce jezdící MHD, ale i řidiče, kteří denně dojíždí vlastním autem, pak existuje jedno řešení odstraňující většinu výše zmíněných problémů. Jmenuje se spolujízda. Společné cestování má samozřejmě jednu drobnou nevýhodu. Jste na někom závislí. Pro člověka, který dříve jezdil autobusem, se nic nemění. Naopak si polepší, protože zatímco řidič autobusu odjezd posunout nemohl, s člověkem, s nímž jezdíte jeho autem, se domluvit dá. Navíc pokud se vám podaří sehnat někoho, kdo chodí na stejné směny jako vy, nebo rovnou třeba do stejné firmy, máte vyhráno.

Najít spolucestujícího není nadlidský úkol

Spolujízda není žádným novým převratným vynálezem. Možná jste nad ní už dokonce přemýšleli. Většina lidí však ztroskotá na tom, že není schopná si najít spolujezdce. Máte-li štěstí, přijdete na někoho z rodiny či přátel, kdo denně dojíždí do stejného města jako vy. A když ne? Pak vyzkoušejte webovou aplikaci Autemdoprace.cz, která takové lidi, jako jste vy, spojuje.

Najděte si parťáka s jasnou cenou

Na webu Autemdoprace.cz se zaregistrujete a vyberete, zda máte auto a jste řidičem, nebo budete pasažérem. Vyplníte, odkud kam jezdíte, a web vám podle těchto kritérií najde potenciální spolujezdce. Nikoho vám nebude vnucovat, je jen na vás, jestli se nakonec s daným člověkem spojíte či nikoliv. Svou roli bude jistě hrát i cena, proto je u každé nabídky uvedeno, kolik budete za jednu cestu platit/kolik peněz dostanete od pasažérů. Zároveň vidíte i informaci o tom, kolik je v autě volných míst. Jestli se tedy nechcete mačkat s dalšími čtyřmi pasažéry, vyberte si někoho s více volnými místy.

Šance, že najdete parťáka, se zvyšuje

Jaká je šance, že někdo jezdí přímo ze stejného města či vesnice jako vy? To nemůžete vědět. Určitě neznáte všechny zdejší obyvatele. A i kdyby ano, pořád se může najít někdo, kdo bydlí někde jinde a vaší vesnicí jenom projíždí. I tohle přece stačí. Portál Autemdoprace.cz je teprve v začátcích, nicméně uživatelé postupně přibývají. Založte si tady svůj profil, a pokud rovnou někoho nenajdete, občas prostě zkontrolujte, zda se neobjevil někdo nový vhodný. Nezapomeňte také říct svým známým, ať se přidají. Protože čím více registrovaných uživatelů na portálu bude, tím vyšší je šance, že se je podaří spárovat. Mimochodem díky spolujízdě můžete také potkat nové lidi. Třeba narazíte na svého budoucího životního partnera, novou kamarádku nebo prostě jen známého, který se jednoho dne bude hodit. Vždyť jezdit do práce denně sám je nuda!

Publikováno: 16. 02. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Křivánková