Automatizace šetří peníze, ale nebere lidem práci
Rozvoj technologií trochu brzdí strach, zda nám tyto chytré technologie úplně nevezmou práci. Toho se však v dnešní době není třeba bát. Zatím nejsme technologicky tak daleko, abychom lidi při výrobě vůbec nepotřebovali. Pouze se postupně mění jejich role.
Postupem času se principy výroby mění. V minulosti jsme byli svědky mechanizace, tj. procesu, kdy stroje nahrazovaly člověka při stereotypní či namáhavé práci. Dnes se do popředí dere automatizace, což znamená, že stroj vykonává předem stanovené úkony za využití umělé inteligence. Práci nám však nebere.
Práce neubývá, jen se mění její charakter
Stroje ještě stále nejsou schopny fungovat plně autonomně a dlouhou dobu toho schopny nebudou. Je potřeba, aby je někdo nastavoval a hlídal. Už tedy nepotřebujeme dělníky, kteří by práci fyzicky vykonávali, místo toho však stoupá zájem o jiné kvalifikované pracovníky. Základem pro automatizaci jsou řídící systémy, tedy programovatelná zřízení, která ovládají daný technologický proces. A ty samozřejmě musí někdo naprogramovat, nastavit, aby dělaly, co mají. Obsluha také sleduje diagnostiku poruch a běžné pracovní fáze. Velmi často se používají tzv. PLC řídící systémy, tedy programovatelné logické automaty, například od značky Unitronics, která je známá po celém světě. Své PLC řídící systémy má i značka Siemens známá na poli automatizační techniky.Co všechno se dá automatizovat?
Řízení technologie se využívá velmi často ve strojírenství, zemědělství, chemickém průmyslu či energetice. Automatizovat se však dá téměř všechno. Spoustu příkladů najdete přímo u firem, jež se automatizací zabývají. Například firma Aplaus implementovala řízení technologie do provozu pro recyklování PET odpadu. Máte-li pocit, že by se automatizování procesu dalo využít i ve vaší firmě, pravděpodobně to nebude jen pocit. Stačí kontaktovat odborníky a požádat je o radu.Publikováno: 11. 11. 2020
Kategorie: Finance a byznys