Saunování a zdraví: Posiluje imunitu a ničí viry

Posilování obranyschopnosti organismu momentálně patří k nejdiskutovanějším tématům, a to především v souvislosti s „všudypřítomnými“ viry. Mnohé mikroorganismy způsobující onemocnění sice nemusíme zaznamenat, ale můžeme je přenášet a infikovat jimi další osoby s horší imunitou. Jak se proti nákazám efektivně bránit? Dodržujte základní hygienické návyky a dopřávejte si pravidelné saunování. Pravidelným saunováním samozřejmě nemáme na mysli návštěvu veřejných wellness center, která jsou nyní až do odvolání zavřená. Budete si muset pořídit vlastní vnitřní či venkovní saunu. Proč jde o velmi rozumnou investici a jaký vliv má pobyt ve vyhřátém prostředí na náš organismus?

1. Pořádná porce imunoglobulinu

Při saunování dochází ke zvýšení vnitřní tělesné teploty o 1 °C, což nastartuje zvýšenou produkci bílých krvinek a imunoglobulinu A – jedné z hlavních protilátek, která se podílí na ochraně proti virům a dalším mikroorganismům. Zvýšená hladina imunoglobulinu vydrží v lidském těle jen několik dní, proto je vhodné saunování opakovat alespoň jednou za týden.

2. Saunování ničí viry a bakterie na sliznici

Dalším pádným důvodem pro pořízení vlastní sauny je fakt, že pobyt v ní vede k podpoře obranyschopnosti sliznic horních cest dýchacích, které představují pomyslnou vstupní bránu do těla. Virům a bakteriím svědčí vlhký vzduch o nižší teplotě (proto jsme nejčastěji nemocní v zimě). Ve finské sauně se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 50-60 °C, což je samo o sobě příčinou likvidace mnoha mikroorganismů. Během 12-15 minutové procedury se sliznice dýchacích cest perfektně očistí.

3. Eliminace stresu

Neméně důležitým aspektem je zmírnění stresu a celkové zklidnění těla. V sauně se vám dostane tolik potřebného klidu a alespoň na chvíli zapomenete na všední starosti. Vyhřejete se a naladíte mysl na pozitivnější frekvenci – a to je při posilování imunitního systému zásadní.

Tip na špičkové sauny od českého výrobce

Mezi nejvýznamnější české výrobce vnitřních i venkovních saun a saunového vybavení patří společnost Dyntar. Nabízí finské sauny, infrasauny, bio sauny, parní sauny i sauny v kombinovaném provedení. Sauny DYNTAR si můžete prohlédnut na dyntar.cz.

Publikováno: 10. 04. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková