Jste ve stresu? Zbavte se ho!

To, že stres na lidské schránce dokáže napáchat hodně škody, už zřejmě všichni víme. Děláme ale všechno pro to, abychom se ho zbavili? Ono to s ním totiž nebývá jednoduché. Včera jsem dočetla krásnou knížku, příběh muslimské ženy, která se svými pěti dětmi utíkala před násilnickým despotickým manželem. Tato silná žena (jednalo se o skutečný příběh) se několikrát ocitla na pokraji života a smrti, stresující pro ni byl praktický celý život od narození.

Všechno se vyřeší

V knize mě obzvláště zaujala jedna věta, ve které hlavní hrdinka zpětně popisovala, jak se vyrovnávala s těmi nejtěžšími životními situacemi. Ty na první pohled neřešitelné situace vždy odsouvala s tím, že se nějak vyřeší. Jinak by se musela zbláznit. A ony se nakonec vyřešily. Já tuto větu pochopila jako recept, jak obecně nakládat se stresem. Ne nadarmo se říká: „Nestresujte se věcmi, které nedokážete změnit.“ Samozřejmě uznáváme, že ne vždy to je snadné. Ono se řekne: „hoď všechno za hlavu a na nic nemysli.“ Ale do té naší mysli se ty starosti vkrádají jako nezvaní hosté na svatební hostinu. Pak je na místě pomoci si jinak.

Jak se zbavit stresu

Rad na téma, jak se zbavit stresu, na internetu koluje celá řada. V první řadě se musíme naučit odpočívat, tzv. relaxovat. Nezbytný je také pravidelný a dostatečný spánek, správný jídelníček i pitný režim. Důležité je své dny nezasvěcovat jen práci, ale také zájmům a koníčkům, ať již se jedná o cokoliv – meditaci, jízdu na kole, zahradničení, pečení, posezení s přáteli. Znám ženy, které si odpočinou při žehlení. Je zkrátka jen na vás, jaké činnosti se budete věnovat. Jde jen o jedno – aby vám při ní bylo dobře.

Vyzkoušejte bylinky i doplňky stravy

K nastolení duševní rovnováhy přispívají i vybrané potravinové doplňky. Můžete vyzkoušet třeba ANTISTRES od Naturvity s výtažky kozlíku lékařského, vitánie snodárné a rozchodnice růzové. Už jen názvy těchto bylinek uklidňují, nemyslíte? Stejně jako bylinky (meduňka, nebo heřmánek) a různé bylinné čaje. Skvělé tišící schopnosti má i levandulový olej. Stačí pár kapek do aromalampy a hned vám doma bude líp. A hlavně se život snažte brát s nadhledem. Když zkrátka nejde o život, tak skutečně nejde o nic.

Publikováno: 23. 09. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: jak se zbavit stresu