Cyklistika je dobrá pro naše zdraví

Existuje celá řada sportovních aktivit, které jsou oblíbené i v českých zemích, nicméně na cyklistiku, co se popularity týče, asi nic nemá. Kolo má dnes doma víceméně každý, avšak ne vždy se jedná o bicykl, který je vhodný pro delší trasy. Přitom právě dlouhotrvající projížďky jsou tím největším přínosem cyklistiky pro člověka.

Zdravotní benefity

Kolo není jen sportovní nástroj, ale zároveň se jedná o dopravní prostředek. S trochou cviku a trpělivosti se na něm dá projet třeba celý kontinent. K tomu, aby nám však bylo kolo prospěšné, na něm nepotřebujeme urazit stovky a tisíce kilometrů. Bohatě postačí ho používat pro cesty do školy či do práce. Díky tomu se zlepší celková kondice organismu a tím i celý imunitní systém. Rovněž se posílí svalstvo, hlavně na spodní straně těla, a také psychika. Během fyzické aktivity se totiž v těle generují endorfiny, jež jsou krom jiného nazývány hormony štěstí. Fungují jako skvělá prevence proti stresu, a tím pádem mají zásadní vliv na duševní kondici člověka.

Na čem jezdit?

Jízda by měla být vždy plynulá a pokud možno pohodová. Z toho důvodu je vhodné mít kvalitní kolo, na které je možné se kdykoliv spolehnout. Dobrá jízdní kola nemusí být za všech okolností extrémně drahá. Mnoho kvalitních značek nabízí své stroje za poměrně líbivé ceny. Ty se samozřejmě odvíjí od toho, po jakém bicyklu člověk vlastně touží. Modely, které využívají mimo lidského pohonu ještě svůj vlastní, jsou samozřejmě cenově náročnější. Na druhou stranu je možné si díky tomu třeba při prudším stoupání trochu pomoci. Toto umožňují kupříkladu elektrokola Crussis.

Doplňky

Aby si člověk jízdu skutečně dokázal užívat plnými doušky, měl myslet i na vhodné doplňky, jako jsou nepromokavé prodyšné prádlo, lahev plná pití, pumpička a samozřejmě nesmí chybět ani vhodná helma. Bez takovéto ochrany cyklista riskuje vážné zranění. Není dobré kupovat nějaký šunt z druhé ruky. V tomto případě je nejbezpečnější vsadit na osvědčenou kvalitu, kterou představují třeba přilby Uvex.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková