Jak být v dobré kondici, když máte padesátku na krku?

Půlstoletí strávené na této planetě člověka naučí mnohému. Avšak před jednou pravdou všichni zavíráme oči – své zdraví dokážeme nejvíce ovlivnit my sami. Po padesátce je proto nejvyšší čas, abychom začali hledět nejprve na sebe a teprve potom věnovat péči ostatním kolem nás. Co můžete udělat pro své fyzické zdraví?

1. Kvantitu nahraďte kvalitou

Všechno, co sníte a vypijete, by v tomto věku by mělo být kvalitní a plné výživných látek. Jídla z konzervy, bílé pečivo a rychlé těstoviny vyměňte za sezónní ovoce a zeleninu v bio kvalitě. Kávové nápoje z kapslí, které jsou obvykle plné cukru, nahraďte kvalitní kávou z renomované pražírny – dodá vašemu tělu potřebné antioxidanty.

2. Posilujte svaly

Pokud nežijete aktivně, každou dekádu po třicítce ztratíte průměrně až 5% svalové hmoty. Nic si však nevyčítejte – pokud jste doposud své tělo zanedbávali, prostě mu dopřejte rehabilitaci. Pod dohledem odborníka posílíte oslabené partie nejlépe, ovšem pomoct vám může i procházka v přírodě. Aby vás výlet do lesa nenudil, vezměte si s sebou třeba moderní techniku. Termokamera vám ukáže nevídané věci. Dobrou volbou je například termovize Hikmicro. Využijete ji v rámci lovu, ale i běžného pozorování noční fauny.

3. Udržujte si váhu, případně zhubněte

Více než 40 % populace trpí v současnosti nadváhou či obezitou, která s sebou přináší vyšší riziko civilizačních onemocnění, ale také pasivnější životní styl. Pokud se vám nedaří hubnout s dietou náhodně nalezenou na internetu či u přátel, vyhledejte dietologa.

4. Méně solte

Podobně jako cukr podporuje i sůl zvýšenou chuť k jídlu a tím také přejídání. Vysoký tlak a poškozené ledviny jsou jen dva příklady problémů, které nás ohrožují.

5. Dodržujte pracovní hygienu

Při práci s počítačem hrozí, že vám vznikne karpální tunel nebo silné bolesti páteře. Fyzická práce se zase odráží v křečových žilách, poškozené páteři nebo přesílených svalech, zejména na rukou. Dopřejte si proto více přestávek a volný čas využijte naplno – pokud jste aktivní v práci, neměli byste po večerech otročit v kuchyni au vysavače a pokud jste spíše pasivnější, vyměňte gauč za procházky v přírodě.

6. Kontrolujte své uši a oči

Pokud se problémy související se zrakem či sluchem zachytí včas, budete moci učinit potřebné kroky, aby vám nepřerostly přes hlavu.

7. Podpořte rovnováhu vašeho těla

Cvičení podporující balanc, jako je jóga, balanční cvičení nebo i obyčejné skákání na jedné noze, jsou ve vyšším věku potřebné jako prevence možných úrazů.

A co psychika?

Vaše psychika potřebuje péči stejně jako tělo. Pravidelná péče o psychiku vyžaduje zejména vaši absolutní otevřenost vůči sobě samému. Jak říká psychosomatika – většina onemocnění má kořeny v naší mysli. Na co byste měli myslet víc než dosud?

8. Prevence demence

Některé každodenní zvyky už vůbec nevnímáme a přitom nám mohou pomoci předcházet i těmto závažným onemocněním. Například pití kvalitní kávy může prokazatelně snížit pravděpodobnost výskytu Alzheimera. Naopak extrémně škodlivým zlozvykem je v tomto případě kouření, které narušuje chod celého těla. Obzvláště tehdy, když denně vykouříte celou krabici cigaret.

9. Novinky pro mozek

Naše mysl potřebuje nové vjemy, proto bychom se neměli přestat učit ani dávno poté, co opustíme školu. Nové hobby, noví přátelé, nové kurzy – například vaření, jazyků nebo sportovní aktivity. To vše pomáhá udržet mysl aktivní.

10. Kompenzace stresu

Stres cítíme, když se dostaneme do situace, která podle nás přesahuje naše možnosti a nedokážeme ji zvládnout. Opakem stresující situace je tedy situace, ve které jsme si sami sebou naprosto jisti a podmínky v okolí jsou přizpůsobeny našim schopnostem. Nejlepší proto je, jedná-li se o klidné chvíle odpočinku nebo chvíle věnované našemu oblíbenému hobby.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková