Oslavte výročí založení republiky jako dobrou investici

Pojďte investovat. Avšak zábavněji než doposud. Pořiďte si Masarykův dukát, unikátní set zlatého dukátu a stříbrného odražku s motivem T. G. Masaryka, který vydala Pražská mincovna jako připomínku 100 let vzniku Československa a samozřejmě prvního československého prezidenta. Mince nese přesné název 100. výročí vzniku CSR – T. G. Masaryk Au a prodává jej exkluzivně pražská numismatická prodejna Obecním domě.Masarykův dukát koupíte i na e-shopu firmy Zlate-mince.cz. Cena je 6550 Kč. Prodává se jako set zlaté mince a stříbrného odražku stejné hmotnosti s certifikátem a bezpečnostními prvky, vytištěnými na speciální papír Státní tiskárnou cenin. Novinku z Pražské mincovny určitě nepřehlédnete, jestliže Vás zajímá numismatika. Jde o velice vzácnou edici, která vychází v omezeném nákladu 1000 ks. Takže jak s úsměvem konstatují ve zmíněné numismatické prodejně, nezbude ani pro horních deset tisíc.

Masaryk se dostal na minci, i když nechtěl

S nadsázkou se dá říct, že by se Masarykovi na minci nelíbilo. Víte, že po vzniku ČSR, když se rozhodovalo o podobě tehdejších mincí a bankovek, to byl přímo Masaryk, který nechtěl dále pokračovat v císařské praxi a nenechal se portrétovat na každé minci. Místo toho zde zůstal prostor pro kreativitu československých umělců, mezi nimi nelze nejmenovat třeba Maxe Švabinského nebo Alfonze Muchu. Mezitím se Masaryk samozřejmě objevil na řadě památečních mincí i medailí. Vladimír Oppl, který je autorem nejvyššího státního vyznamenaní České republiky, Řádu T. G. Masaryka, jej tentokrát na památeční minci ke 100. výročí založení ČSR ztvárnil velice podobně. Opět z profilu, stejně, jak je na zmíněném státním vyznamenání. Masarykův portrét je umístěn na čelní straně mince, spolu s upomínkou na 100. výročí založení republiky. Rubová strana mince je stylizací čtyř národů – českého, slovenského, moravského a slezského. Na minci se nachází český lev; slovenské (tehdy uherské) třívrší Matra, Fatra a Tatra, s typický dvoukřížem upomínajícím světce Cyrila a Metoděje; moravská šachovnicová orlice a černá slezská orlice.

Naprosto unikátní medailérskou práci zaregistruje i laik

Úžasná optické hloubka reliéfu a naprosto detailní zpracování: to je práce rytce Tomáše Lamače. Mince je navíc leštěná do vysokého zrcadlového lesku. Zajímavostí je, že je Masarykův dukát vyroben jako tradiční mince s hmotností 3,49 g zlata a průměrem odpovídá minci 1 Kč. Tato míra byla zavedena již za Karla IV., kdy se začaly razit první zlaté dukáty. Tehdy byla stanovena i ryzost, a to na 986 tisícin ryzího zlata. Odpovídá to 23,6 karátům. Tyto parametry zachovala mincovna i při výrobě Masarykova zlatého dukátu.

Češi dali světu ale především stříbrné mince

Jsme však především „stříbrným národem“. Právě stříbrné mince proslavily ve středověké Evropě české země. Stříbro z Kutné hory sloužilo k výrobě Pražského groše. Další stříbrnou měnou byl Jáchymovský tolar. Mimochodem víte, že právě od slova tolar je odvozen název dolar? Češi však razili i zlaté dukáty. Překvapivě tak bylo v době Československa. Nešlo o klasické oběživo, ale o obchodní minci. Zlatý československý dukát, tzv. Svatováclavský, se razil na Slovensku, v Kremnici, mezi roky 1923 a 1939.

Zpátky ale k investicím

Investice do drahých kovů patří stále mezi ty, které slibují největší zhodnocení. Nemusíte však investovat pouze do cihel drahých kovů. Mince, jakou je třeba Masarykův dukát, nabízí nejen hodnotu samotného drahého kovu, ale i uměleckou a sběratelskou hodnotu. Ani pro tyto typy investic se však nevyžaduje, abyste byli zkušenými numismatiky. V prodejně v Obecním domě vám dokážou dobře poradit, kam se při investování do drahých kovů a mincí ubírat.

Publikováno: 22. 09. 2018

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: masarykův dukát