Nosič na kola je "povinnou" výbavou vozu milovníka cyklistiky

Holdujete cyklistice, ale nebaví vás projíždět městem, než se konečně dostanete do přírody nebo na bezpečnou cyklostezku? Nejezděte na kole v místech, kde vám to není příjemné. Dopravte se na příhodné místo autem! Ale kam s koly, aby nepřekážela posádce, když v kufru není dostatek místa? Elegantní řešení představují nosiče na kola.

Nosiče na kola

Existují tři druhy nosičů. O žádném se nedá říct, že je nejlepší - všechny mají své klady i zápory a je jen na vás, pro jaký kompromis se rozhodnete. Nejčastěji jsou k vidění nosiče střešní. Jsou praktické, snadno se instalují a mohou vozit až čtyři kola. Jejich nevýhodou je, že kola na střeše mění jízdní vlastnosti a zvyšují spotřebu paliva. Dalším řešením jsou nosiče na kola na páté dveře. Takto uložená kola nijak neovlivňují jízdu, bohužel znemožňují přístup do kufru. Třetím řešením jsou nosiče na tažné zařízení. Umožňují přístup do kufru, s koly se dobře manipuluje, ale pokud nevlastníte tažné zařízení, pořizovací cena se vyšplhá vysoko. S výběrem ideálního nosiče vám pomohou v obchodě. Nebojte se zeptat na všechno, co vás napadne a volbu si dobře rozmyslete, ať se vám s koly jezdí co nejlépe.

Střešní boxy

Kolo není jediná věc, která by zabírala hodně prostoru, kdyby se převážela v autě. K přepravování kočárků, lyží nebo třeba velkých zavazadel jsou jako stvořené praktické střešní boxy. Montují se na příčné střešní nosiče. Nemusíte se však obávat, že vám střešní box někdo vykrade, zatímco se cestou na dovolenou zastavíte někde na obědě. Uzamykatelné schránky zaručují maximální bezpečnost před odcizením. Při výběru střešního boxu se řiďte především objemem. Udělejte si proto dopředu obrázek o tom, co chcete vozit a tomu pak svou volbu přizpůsobte. Raději sáhněte po trochu větším boxu, protože vnitřní objem bývá zpravidla o něco menší, než udávají výrobci. Zvažte také vhodnou šířku a délku vzhledem k typu vašeho vozidla. Větší boxy zvyšují odpor vzduchu při jízdě a tím zvyšují také spotřebu paliva.

Publikováno: 26. 09. 2019

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková