Starý nábytek může vypadat jako nový. Tipy, jak ho proměnit na stylový kousek

Ať už chcete ušetřit, nebo hledáte ekologické možnosti, jak vylepšit svou domácnost, upcyklace nebo renovace nepotřebných, starých či nepěkných předmětů je skvělý způsob, jak dosáhnout perfektního výsledku. Do této zábavné a kreativní činnosti se můžete pustit sami či s rodinou as trochou zkušeností můžete renovovaný nábytek dokonce i prodávat! Prozradíme vám nejjednodušší způsoby, jak proměnit kousky nábytku, a také na to, kde se dá starší nábytek sehnat.

Vyberte vhodný nábytek

Začátečníci by měli začít s menšími předměty. Nesnažte se hned napoprvé proměnit svou kuchyni nebo vytvořit z vany gauč. Zkuste menší a jednodušší projekt. Můžete například přemalovat komodu na vintage styl, vytvořit lampu s použitím zavařeninových lahví nebo přeměnit palety na trendový konferenční stolek. Potřebné úchytky, madla či kvalitní kování BLUM najdete online ve specializovaném eshopu fpinterier.cz. Můžete využít kousky, které již vlastníte, nebo nějaké najít na bleších trzích, v secondhandových prodejnách nebo se poohlédnout na internetu a sociálních sítích, jestli někdo neprodává nepotřebný nábytek. Oslovte i rodinu a přátele, jestli nemají nábytek, kterého by se rádi zbavili. Kreativitě se meze nekladou. Zkuste si představit i jiné využití předmětu, než k čemu sloužil původně. Pomocí žebříku si například umíte vytvořit regál, čelo postele dokážete přeměnit na věšák na kabáty a starý fotorám se přidáním několika šňůrek promění v nástěnku. Když jste si již vybrali předmět, na kterém chcete popracovat, v první řadě jej pořádně očistěte, než začnete sbírat nápady na jeho přeměnu.

Vyberte si vhodný projekt

Jako svůj první projekt zkuste něco jednoduchého a cenově dostupného, než začnete s komplikovanými technikami nebo investujete do drahých nástrojů či prvků, jako je inovativní kování HETTICH.
  • Přemalujte nebo přelepte tapetou stolek, komodu nebo židli.
  • Přidejte detaily, jako například polstrování nebo polštáře na lavici či bedýnku, vyměňte úchytky na skříňce nebo dejte židli nové čalounění pomocí zajímavé látky.
  • Vytvořte ze starých předmětů něco úplně nového. Ze starých knížek umíte vytvořit stojan na nože a k dřevěné bedýnce můžete přidat kolečka, namalovat ji a používat ke skladování dětských hraček.
Existuje spousta stránek, kde se můžete inspirovat skvělými nápady na upcyklaci nábytku. Pinterest i Instagram pomohou nakopnout vaši fantazii a naučí vás nové techniky, které by vám jinak unikly.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková