Jak vybrat vhodný batoh pro školáka?

Jedním z nejdůležitějších doplňků každého školáka je bezpochyby jeho brašna. Proto by měla být maximálně kvalitní, a sice ve všech ohledech. V opačném případě může dítěti naopak způsobit celou řadu zdravotních potíží.

Nejdražší nerovná se automaticky nejlepší

I když si to mnoho rodičů myslí, školní batohy není možné kupovat pouze podle značky, respektive ceny. Zrovna v tomto segmentu platí, že drahé produkty nemusí být vždy těmi nejlepšími. Je daleko lepší vybírat podle zkušeností jiných rodičů a samozřejmě i dle potřebných parametrů. Jedním z těch nejzásadnějších je hmotnost.

Hmotnost

Školní aktovka pro prvňáčka by měla být skutečně velice lehká. Děti navštěvující první třídu samotné mnoho neváží, takže je nesmysl jim kupovat na záda těžké zavazadlo. Rozhodně by takový batoh neměl vážit více než jedno kilo. Tento ideál je dobré dodržovat také pro školní batohy pro 1. stupeň a příliš by se neměl překračovat ani v případě školních batohů pro 2. stupeň. Velká hmotnost totiž může v konečném důsledku vést až k potížím se zády. Ovšem nejen ta. Hodně záleží také na ergonomii.

Ergonomie

Schopnost přizpůsobit se dětskému tělu je pro školní aktovky, potažmo batohy zcela zásadní. Je potřeba, aby brašna kopírovala zakřivení páteře a rovněž disponovala i nějakou formou opory pro lopatky a bedra. Pouze tak bude moci dítko batoh pohodlně nosit, a přitom se atypicky neprohýbat.

Bezpečnost

Batohy do školy musí nejen chránit páteř, ale i žáka samotného. Z toho důvodu jsou lepší modely vybaveny různými reflexními prvky, které jdou za světla dobře vidět i během tmavých nocí. Ty nejlepší aktovky se pak mohou pyšnit i LED světly. Ty jsou součástí hlavně tašek pro prvňáčky, nicméně se běžně dají koupit verze s LED osvětlením i pro vyšší ročníky. V takovýchto kategoriích se však nejedná vyloženě o standard.

Publikováno: 03. 11. 2022

Kategorie: Móda

Autor: Ivana Křivánková