Kontaktní čočky mohou být i módním doplňkem

Snaha o to vypadat skvěle a zároveň alespoň trochu originálně je stará jako lidstvo samo. Dnes k tomu však existuje daleko více prostředků. Ke zlepšení vzhledu se v současnosti zcela běžně používají třeba i brýle, případně dokonce kontaktní čočky.

Brýle nejsou pro každého

Na rozdíl od dob tuhého socialismu je dnes výběr brýlových obrouček skutečně velice bohatý, díky čemuž už není tato dioptrická pomůcka brána jako nutné zlo, nýbrž i módní doplněk. Dokonce existuje mnoho lidí, kteří nosí brýle, aniž by měli jakékoliv zrakové problémy. Prostě se pouze chtějí líbit. Ne každý však zvládne nosit obroučky. I ty nejlehčí typy mohou citlivější duše vždy trochu tlačit na kořeni nosu. V takovém případě je možné sáhnout po alternativě ve formě barevných kontaktních čoček levně. Nasazené se obvykle nedají identifikovat na první dobrou, nicméně i přesto se stane člověk přeci jen trochu někým jiným.

Velké množství barev

Lidská duhovka může mít jen několik málo druhů barev. Barevné čočky levně je však možné koupit prakticky ve všech barvách i odstínech. Dokonce jsou běžně k dispozici také speciální verze s různými obrázky. Tyto modely čoček se z pochopitelných důvodů nenosí každý den. Přeci jen by na kolemjdoucí mohly třeba zářivě žluté či naopak temně rudé oči působit poněkud znepokojivě. Takovéto kontaktní čočky se nosívají hlavně na večírky, kde ovšem také mohou mezi osazenstvem způsobit nemalé pozdvižení.

Vhodný model

Čočky tohoto typu se nevybírají pouze podle barvy, ale také dle délky, po kterou se mají nosit. V tomto ohledu se nijak neodlišují od klasických dioptrických verzí. Jednodenní čočky je možné mít nasazené třeba celý den, nicméně jsou jednorázové, takže po vytažení z oka je dobré je hned vyhodit do koše. Vícedenní se musí před spánkem odstranit z očí a vložit do vhodného desinfekčního roztoku. Ten je uchrání před případným usazením různých nečistot, díky čemuž pak po jejich nasazení nedojde oko k újmě.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Móda

Autor: Ivana Křivánková