Jak vybrat jídelní stůl podle tvaru?

Bez jídelního stolu by domácnost nebyla úplná. Ale  jak si ho vybrat podle tvaru desky? V tomto článku najdete vše, co byste měli o výběru jídelňáku na základě tohoto kritéria vědět.

Obdélníková deska

Nejčastější tvar pro jídelní stoly je obdélník. Výhodou je, že takový stůl může pojmout velké množství hostů a jeho lineární tvar také nechává dostatek prostoru pro procházení kolem něj. Mějte však na paměti, že obdélníkový stůl spolu s židlemi může být příliš velký pro úzké prostory (ale to neznamená, že jej mít nemůžete). Řešením jsou menší rozměry desky nebo lavice namísto židlí, které jednoduše zasunete, když je zrovna nepoužíváte. Tip: K desce si můžete pořídit masivní nohy k jídelnímu stolu. Vypadají stylově a vydrží navěky.

Čtvercová deska

Stůl ve tvaru čtverce je vhodný pro menší počet lidí. Samozřejmě, pokud míváte hosty, výborným řešením je rozkládací stůl. Jednou z velkých výhod tohoto stolu je intimita a malá konverzační vzdálenost.

Kulatá deska

Stejně jako čtvercový stůl, i kulaté jídelní stoly jsou vynikající pro malá setkání a vypadají dobře v místnostech všech tvarů. Kulaté stoly mají navíc dva jedinečné rysy – umožňují každého u stolu vidět, snadno si s ostatními povídat a dávají pocit neformálnosti, protože neexistuje žádná hora stolu. Kulaté stoly nejsou ideální pro velké skupiny, ale existují i ​​rozkládací provedení. U velkých kulatých stolů se zvětšuje i vzdálenost mezi sedícími, čímž se mohou cítit daleko od sebe.

Oválná deska

Oválné jídelní stoly vynikají hlavně jednou věcí – vytvářejí jedinečný vizuální dojem. I když se v mnoha aspektech podobají obdélníkovým jídelním stolům, jejich zaoblené rohy vytvářejí iluzi, že zabírají méně místa. Křivky také pomáhají vyrovnat úhlové čáry na jiných designových prvcích v místnosti. Stejně jako kulatý stůl i oválné stoly vytvářejí intimitu a flexibilitu.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková