Jak snadno a rychle zhotovit základy dřevostavby bez betonování?

Plánujete na svém travnatém pozemku před domem postavit zahradní domek, altán nebo třeba pergolu? V tom případě jako první přichází na řadu položení základů stavby. Stavebníci většinou používají klasické betonové základové desky, ovšem doba jde dopředu a inovace se týkají také stavebnictví. Kdy komplikované betonování pomalu, ale jistě nahrazuje výhodnější alternativa – zemní vruty. V následujících řádcích vám prozradíme, proč se betonování vyvarovat a raději použít zemní vruty.

Zemní vruty jako revoluce ve stavebnictví

Zemní vruty jsou vyrobeny z oceli, která je žárově pozinkována. Jedná se o druh kotvení a slouží k zakládání staveb. Povrch vrutu je opatřen zinkem, který ho chrání před vznikem koroze. Používají se nejčastěji pro zakládání malých staveb, jako jsou ploty, pergoly, zahradní domky, altány, ale také dopravní značky. Výhodou zemních vrutů je, že stavební proces nepotřebuje žádné práce spojené s vodou.

Výhody zemních vrutů

Zemní vruty přináší celou řadu podstatných výhod – šetří životní prostředí, protože neobsahují žádné chemické látky, tudíž nehrozí znečištění okolí. Snadná instalace i případná demontáž stavby - typicky zahradního domku. Vruty lze snadno zavrtat do země za pomocí roxoru nebo ocelové tyče, kterou zastrčíte do předvrtaného otvoru na horní straně vrutu. Poté už jen otáčíte, čímž vrut zavrtáte do země. Pokud se rozhodnete stavbu přemístit nebo odstranit, vruty jednoduše vytáhnete ze země a přemístíte na jiné vhodné místo. Navíc zemní vruty jsou snadno recyklovatelné.

Proč se vyvarovat betonování?

Betonování může značně zpomalit práci na stavbě, byť jde o "maličkost" jako zahradní domek, protože tuhnutí betonu trvá přibližně 3-4 dny, v deštivých dnech se tvrdnutí protáhne i na týden. Nemluvě o fyzické náročnosti betonování. Také případná demontáž stavby je komplikovanější než v případě zemních vrutů, protože musíte beton rozbít a následně suť odvést, což znamená další výdaje.

Publikováno: 26. 02. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková