Jak se starat o manipulační techniku?

Zatímco takový Řím byl vystavěn pouze za pomoci živé síly a soustavy kladek, v dnešní době se používají přeci jen trochu sofistikovanější metody. Stroje různých velikostí jsou v současnosti standardem nejen na stavbách, ale i na mnoha jiných pracovištích, jako jsou sklady, případně výrobní haly. I když na první pohled vypadají tito mechaničtí pomocníci prakticky nezničitelně, opak je pravdou. Hlavně při velkém přetěžování se mohou docela snadno porouchat.

Technika dostává často hodně zabrat

Dnes se běžně jede v mnoha výrobnách na tři směny, takže nonstop. Na stavbách velkého rozsahu to však není o moc lepší. Není tak divu, že dochází stále častěji k poruchám techniky, což mnohdy znamená nutnost omezit práce či je dokonce zcela zastavit. V takovém případě je potřeba porouchaný stroj nechat opravit a ideálně ihned vyměnit za nový. Většinou se nejedná o žádný velký problém, jelikož firmy zabývající se opravou stavebních strojů a manipulační techniky obvykle nabízejí svým klientům adekvátní náhradu. Zatímco tak bude probíhat oprava, práce na provozovně nebo na stavbě mohou pokračovat směle dál. Někdy však není možné provést výměnu ihned, jelikož konkrétní náhrada může být uskladněna na druhé straně republiky.

Pravidelné revize

Je jasné, že dříve nebo později se porouchá každý stroj, nicméně nemusí se tomu jít naproti. Proto je výhodné provádět u techniky kontrolní revize mající za úkol zjistit případné nedostatky či dokonce počínající poruchy a napravit je. Ano, i v tomto případě se kvůli tomu může práce zpomalit, ale jedná se o mnohem lepší a levnější řešení než oprava většího rozsahu. Ta totiž bývá obvykle dražší. Navíc zde existuje možnost, že porucha hlavně těžké manipulační techniky může způsobit velké škody na majetku, a dokonce i na zdraví. Proto je vhodné dohlížet na pravidelnou revizi jeřábů a dalších těžkých strojů, jejichž selhání by mohlo být v mnoha ohledech fatální.

Publikováno: 27. 09. 2021

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková