Na loď do Chorvatska: Proč je yachting tak lákavý?

Chorvatsko už dávno není destinací místem laciné dovolené ani destinací pro „paštikáře“. Naopak - do Chorvatska každý rok míří více a více Čechů, kteří si dovolenou nemohou vynachválit. Mnoho z nich nedá dopustit na dovolenou na lodi. Svědčí o tom množství aut s českými espézetkami v každé marině.

Proč na jachtu do Chorvatska?

Spousta Čechů má kapitánský průkaz. Půjčit si plachetnici pro deset lidí vyjde na 1500 - 3000 euro za týden, což v případě rovnoměrného rozpočítání na není taková „pálka“. Velkou výhodou Chorvatska je přítomnost mnoha ostrovů. Plave se tedy jen kousek, a hned se dá kotvit. Doplout lze na plachtu a spotřeba paliva není příliš vysoká. S Chorvaty se domluví i lidé, kteří mají s cizími jazyky problém. Přeci jen jde o Slovany. Na lodi se dá spát, vařit, jezdit od ostrova k ostrovu, ale také do atraktivních zátok, kde je člověk úplně sám. Díky malým vzdálenostem mezi ostrovy se není nutné plavit celý den. Zbývá spousta času na opalování a koupání. Chorvatsko je vhodné pro jachtaře začátečníky i ostřílené mořské vlky. Příroda a zátoky v Chorvatsku jsou jedinečné. Chorvatské pobřeží lemují stovky ostrovů, které vybízí k bližšímu průzkumu. Větry jsou slabé, silnější vítr přichází až v polovině září. Přírodní krásy a bohatá kultura jsou pověstné, některá města a architektura jsou dokonce na seznamu památek UNESCO. Chorvatské mariny a infrastruktura vyhovují nejmodernějším standardům. Lákavá je také dostupnost autem nebo letadlem – z letišť ve městech Zadar, Split a Pula funguje propracovaný transfer do marin. Za zmínku stojí také výborná středomořská gastronomie a příznivé ceny.

Jak na pronájem lodi snadno?

Lodě lze pronajmout s českým kapitánem i s celou českou posádkou. Skvělou volbou je renomovaná agentura SP Charter. Provozovatelka a současně booking agentka je původem Češka, dlouhodobě žijící ve Švýcarsku. Několik let spolupracovala s chorvatskou firmou Dalmatia Yachting, jejíž majitelka Elke Wehr pochází z Rakouska a je již více než 15 let je úspěšnou yacht brokerkou - prodává použité lodě mnoha typů. Agentura SP Charter byla založena základě obrovské poptávky charteru u Dalmatia Yachting. Poptávky byly nejen na samotný charter, tedy zařízení dovolené, ale také zajištění pronájmu lodi v době, kdy se nevyužívá. Výběrové řízení vyhrála Šárka Patermannová, a to z několika důvodů: zná jazyk, firmě Dalmatia Yachting několik let pomáhala s prodejem lodí jako překladatelka a vlastní firmu ve Švýcarsku  - což souvisí jednak s finanční stránkou. Lidé důvěřují více bankovní transakci do Švýcarska než do Chorvatska, kancelář ve Švýcarsku navíc osloví švýcarské klienty. A protože je v zemi spousta jezer, takřka každý pátý zde vlastní kapitánský průkaz platný i v Chorvatsku. SP Charter a Dalmatia Yachting můžete pravidelně potkávat potkat na největších evropských veletrzích lodí: Boat Düseldorf pořádaný každoročněv lednu v německém Düseldorfu či na Cannes Yacht show každoročně v září ve francouzském Cannes. K dispozici mají plachetnice, motorové lodě, katamarany, luxusni jachty i škunery. Stačí si vybrat, rezervovat a vyrazit! Více na www.chcinalod.cz.  

Publikováno: 25. 05. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Křivánková