Jaká káva je nejlepší? Z pražírny!

Káva. Někteří si bez lahodného černého moku nedokážou představit začátek pracovního dne. Bez kafe se zkrátka neprobudí. Otázku, jestli je to dobře, nebo špatně, nechme do jiného článku. Místo toho se zaměříme na to, jakou kávu vůbec pít a kde ji sehnat. Nikdo přesně neví, kdy a kde popularita tohoto nápoje vlastně začala. Zřejmě prvními, kdo ji ochutnal, byli muslimové na Středním východě. Kávová zrna zpočátku žvýkali pro povzbuzení a zahnání spánku. Zakrátko ale zjistili, že je z nich možné připravit nápoj s obdobnými účinky. Právě na Středním východě také vznikly první kavárny.

Historie kávy

Do Evropy jako první kávu přivezli Benátčané. Velkou novinkou na přelomu devatenáctého století se stala káva rozpustná. Největší popularitě se díky své snadné a rychlé přípravě těšila především za první světové války. A udržela si ji až do současnosti. Donedávna byla rozpustná káva, která vzniká sušením a mražením, oblíbenou výbavou kancelářských šuplíků. Skuteční gurmáni ale nápoj, který vzniká zalitím lžičky granulované kávy horkou vodou, kávou nenazývají.

Arabika versus Robusta

Kvalitní je pro ně čerstvě upražená a umletá Arabika, a to z celistvých a ne moc olejnatých zrn stejné barvy i velikosti. Taková káva musí splňovat řadu důležitých kritérií. Její kvalitu například určuje už místo jejího pěstování. Chuťový profil kávy stejně jako vína silně ovlivňuje obsah živin v půdě a počasí. Důležitý však je i způsob sběru, pražení a následná příprava kávy.

Pro dobrou kávu do pražírny

Zřejmě vás bude zajímat, kde takovou výtečnou kávu sehnat? V supermarketu to nebude! Pro opravdu vynikající kávu musíte do pražírny, jako je například Káva Monro. Ta má ve své nabídce kávy doslova z celého světa. Nejenže si je můžete objednat online, ale kávu si tu dokonce můžete předplatit. Stejně jako noviny. Předplatné káva pak pro vás bude zárukou, že vám váš oblíbený nápoj nikdy nedojde. Může ale být i skvělým dárkem, nemyslíte?

Publikováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková