Hračka dnešních prarodičů, rodičů i dětí: Nesmrtelné lego

Žlutí hranatí panáčci se sundavacími parukami – spořádaní občané v barevných domcích, přísní policisté, zběsilí závodníci nebo astronauti šéfující obří raketě. Tím vším mohly být naše LEGO postavičky. A stále jsou.

Stavebnice LEGO nás baví již po generace a není proto překvapením, že se starší edice stávají stále větší vzácností a starožitností. Svědčí o tom sady ze 70. a 80. let v nabídce starožitnictví Antikart.

Nesmrtelná stavebnice

Dnes neexistuje dítě, které by neznalo stavebnici LEGO. Zásluhu na tom má částečně široká nabídka, která pokrývá různá tematická odvětví dělená dokonce pro holky i kluky. Příčinou je ale také fakt, že je stavebnice navržená tak, aby splňovala snad všechny stavitelské fantazie.

Barevné kostky, tak jak je známe, spatřily světlo světa v Dánsku v 50 letech minulého století a od té doby dobývají srdce všech. Své místo si LEGO nenašlo jen v pokojíčcích dětí, ale také na výstavních policích spousty sběratelů.

LEGO jako sběratelský kousek

Existují sběratelské figurky i celé sady, jejichž hodnoty dosahují statisícových částek. Mezi často vyhledávané patří ty největší LEGO sady - mezi nimi dominuje Star Wars Millennium Falcon, model lodi, který čítá 7541 kostiček či bradavický hrad s 6020 kostičkami. Dalším parametrem, podle kterého sběratelé své sady hledají, je jejich stáří.

Lidé se stále mohou pochlubit částmi stavebnic ze 70. či dokonce 60. let. Opravdoví šťastlivci jsou ti, kteří pak vlastní kompletní sady z těchto let. Jejich hodnota totiž stále roste a bez přehánění je lze řadit k pravým sběratelským kouskům, které mají své místo i v nabídce renomovaných starožitnictví.

Pokud se tedy ve vás ukrývá duše staromila, nemusíte se uchýlit jen k porcelánovým servisům a krajinomalbám. Svému domovu můžete dodat retro nádech i prostřednictvím těchto barevných pokladů. Jejich hodnota bude časem rozhodně ještě stoupat.

Publikováno: 05. 02. 2021

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková