Hliníková okna a dveře jsou teprve začátek, materiál má bohatší využití

Hliník je vděčným materiálem. Je velmi odolný, i po letech vypadá krásně, nemusíte se o něj starat a výborně se hodí do moderních staveb. Jeho nevýhodou je snad jen vyšší cena. Investice do bydlení se však vyplatí, když víte, že vám odměnou bude dům, o který nebudete muset příliš pečovat, a přesto bude krásně vypadat a dlouho sloužit. Většina Čechů si cestu k hliníku nachází postupně. Obvykle vše odstartují hliníková oknahliníkové dveře.

V zahraničí jsou hliníková okna daleko používanější než u nás

Češi rádi šetří a projevuje se to i na výběru oken. V našich končinách jsou nejpopulárnější okna plastová, hlavně kvůli ceně. Přitom ta hliníková mají mnoho výhod. Hliník nestárne jako plast, nemusíte se o něj starat, a přesto i po letech vypadá krásně. Hodí se i pro velkoformátová okna a dveře, pro ty je jedinou možnou volbou. Hliník je tužší, víc toho vydrží, a tak se hodí také tam, kde se očekává časté otevírání oken nebo dveří. Díky všem těmto vlastnostem jsou v zahraničí hliníková okna a dveře daleko oblíbenější než u nás. Možná je jen otázkou času, kdy tento trend nastoupí i v Česku.

Kancelářské budovy mohou zdobit celé hliníkové fasády

Kladných vlastností hliníku se využívá také pro výrobu prosklených fasád na kancelářských nebo průmyslových budovách. Používají se šroubované přítlačné lišty, do fasád se vkládají různé typy oken a dveří. Opět platí, že hliníkové fasády jsou bezúdržbové a lze je přizpůsobit – tloušťka skla, šířka profilu, tepelně izolační vlastnosti – tohle všechno je možné navrhnout na míru.

Hliník najdete také na střešních světlících a odvětrávání

Kde dále se hliník používá? Vyrábí se z něj požární odvětrávání, opět slouží jako materiál pro profily konstrukce. ZOTK, zařízení pro odvod tepla a kouře, bývá častokrát na střeše, takže je praktické, když je vyrobené z bezúdržbového hliníku. Podobně se hliník využívá i pro střešní světlíky. Prostě a jednoduše pomáhá zakrýt různé otvory do domu. Dejte mu šanci i vy a neváhejte ho využít nejen pro okna a dveře.

Publikováno: 14. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková