Dražba nemovitostí: Výhodný způsob, jak přijít k pozemku či domu

Tradiční inzertní servery a portfolia menších či větších realitních kanceláří nejsou zdaleka jediným místem, kde lze najít nemovitost. Často opomíjeným způsobem je dražba nemovitostí, v rámci které si je možné pořídit rodinný dům, byt nebo třeba garáž za minimální částku oproti tržní ceně. Jen se toho nesmíte bát, dražba není nic neobvyklého!

Je libo nemovitost za výhodnější cenu?

Obecně platí, že se nemovitosti v dražbách prodají za nižší cenu než v případě běžného nákupu „na inzerát“ či přes realitní kancelář, kde cenovku šroubují strmě vzhůru aktuální tržní poptávka, provize realitních makléřů a další faktory.

Objektivně stanovená cena

Nemovitosti v dražbě mají cenu objektivně stanovenou, a to speciálně vyhotoveným znaleckým posudkem. Ten obsahuje všechny podrobné informace o nemovitosti, které při klasické koupi v takto důkladně zpracované podobě k dispozici zkrátka nemáte.

Částka startuje dvou třetinách

Nezávislým znaleckým posudkem stanovená cena je následně ponížena o jednu třetinu, čímž se dostáváme k hodnotě, na které dražby nemovitostí začínají. První příhoz tak navazuje na dvoutřetinovou hodnotu stanovené ceny. Pak už ale záleží pouze na vás, kolik za pozemek, dům, byt, vesnickou usedlost či jinou nemovitost zaplatíte.

Jak probíhá dražba?

Dražby nemovitostí v exekuci probíhají v zásadě dvěma způsoby:
  1. v dražební místnosti příslušného exekutorského úřadu,
  2. z pohodlí domova prostřednictvím internetové aukce.
O způsobu dražby v případě každé jedné nemovitosti rozhoduje soudní exekutor v dražební vyhlášce. Doporučujeme vám proto vždy si ji důkladně prostudovat.

Vyhrál jsem dražbu. Co teď?

Pokud budete úspěšní a vysněnou nemovitost se vám povede vydražit, obdržíte od exekutora usnesení o příklepu, které vás označí jako vydražitele. Tímto usnesením vám bude stanovena lhůta (většinou dvouměsíční) pro doplacení zbytku ceny. Po jejím uhrazení a následném zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí se stáváte vlastníkem. Zdá se vám pořízení nemovitosti v dražbě až příliš snadné? Máte pravdu, skutečně nejde o nijak komplikovaný proces.

Publikováno: 25. 05. 2019

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková