Chcete tisknout SUPER levně? Víme, jak na to!

Řídíte-li se heslem „každá koruna dobrá“, pak se vám jistě budou hodit následující tipy. Pokud máte doma či v kanceláři tiskárnu, kterou aktivně využíváte, možná jste zaznamenali, že pravidelný tisk není zrovna levná záležitost. Ale existuje několik jednoduchých způsobů, jak při tisku výrazně ušetřit. Řiďte se následujícími tipy a budete v tom mít jasno.

Máte správnou tiskárnu?

Tiskárny jsou v současné době cenově dostupné, a některé modely stojí méně než tisíc korun. Nabízí se však otázka, zda používáte ten správný typ. Pořizovací cena laserových tiskáren je sice oproti tiskárnám inkoustovým o něco vyšší, ale provoz je výrazně levnější, což je v dlouhodobějším horizontu znát. Podstatný je také typ zásobníků – výrazně levnější provoz nabízí tiskárny s tzv. odděleným zásobníkem. Když dojde barva, nemusí se měnit celý zásobník.

Nakupujete levné tonery a cartridge?

Pořizovací cena tiskárny je jednorázová investice. Za co ale platíte pravidelně, jsou náplně. Levné cartridge a tonery vás mohou vyjít podstatně levněji. Ostatně posuďte sami. Originální toner CE285A stojí 1686 Kč. Tisk jedné stránky tak vychází na 1,05 Kč. Kompatibilní toner pro stejnou tiskárnu však u stejného prodejce seženete za 254 Kč – s tím vás bude vytisknutá stránka stát jen 0,16 Kč, což je zhruba 7× méně. Nakupováním kompatibilních tonerů ušetříte majlant. Pro lidi, kteří tiskárnu používají každý den, se může úspora vyšplhat až na několik tisíc korun ročně, a to rozhodně není zanedbatelná částka. Za tolik peněz si pořídíte třeba novou tiskárnu.

Používáte úsporné nastavení tisku?

Než začnete příště tisknout, koukněte se do nastavení tisku a trochu si s ním pohrajte. Pokud o něco snížíte kvalitu, v praxi rozdíl nepoznáte (min. v případě dokumentů bez obrázků), ale ušetříte barvu. K úspornému tisku vám může pomoct i některý ze speciálních optimalizačních programů. Obvykle si je lze stáhnout zcela zdarma, stačí zagoogolovat „print software“.

Publikováno: 28. 01. 2018

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: jak tisknout levně