Zeleninou proti jedům – které druhy s nimi zatočí?

O prospěšných účincích zeleniny na náš organismus nikdo nepochybuje. Obsahuje totiž tolik živin, které v jiných potravinách nenajdeme. Někdy však máme problém sníst jí tolik, kolik bychom podle odborníků měli. Zkusíte-li si ji ale připravit v podobě šťáv, budete mít po starostech. Které plody vám prokážou nejlepší službu?

Červená řepa

Červenou řepu můžeme směle označit za klíčovou detoxikační potravinu, protože příznivě ovlivňuje očistné procesy. Podporuje totiž činnost jater, která fungují jako taková čistička našeho těla. Pozitivně se podepisuje i na trávení a na celkovém posílení organismu, pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení. Dodá vám velké množství vitaminu C, ale i železa, hořčíku. Zamilujete si ji nejen pro její účinky, ale i pro zajímavou chuť a barvu.

Listová zelenina

Listová zelenina obsahuje kyselinu listovou a chlorofyl, který posiluje imunitu a zbavuje tělo nežádoucích látek, především těžkých kovů. Pozitivně ovlivňuje i zažívání, které „hodí“ do toho správného rytmu. Mezi listovou zeleninou se nachází řada tzv. superpotravin, které v sobě koncentrují velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny, bílkovin a dalších živin, a tak prospívají nejen tělu, ale i mysli a dokonce našemu vzhledu. Za všechny jmenujeme třeba špenát, hlávkový salát, čínské zelí, brukev zelená nebo kapusta.

Celer

Celer patří mezi často opomíjenou zeleninu, avšak neprávem. Tato nenápadná léčivá rostlina se totiž pyšní nutričně velmi zajímavými látkami – od vitamínů přes minerály až po aminokyseliny. Zbavuje tělo přebytečné vody a udržuje v našem organismu vnitřní rovnováhu. Funguje jako antioxidant a přírodní povzbuzující prostředek a někteří mu dokonce přisuzují i afrodiziakální účinky. Receptů s ním existuje nespočet, nejprospěšnější je však v podobě syrové šťávy. K přípravě zeleninových šťáv nepotřebujete žádné zvláštní znalosti, schopnosti ani specifické kulinářské umění. Postačí vám jen šikovný odšťavňovač, který všechnu práci udělá za vás. Třeba jako vysokootáčkový odšťavňovač OS-111 od společnosti Orava. Pyšní se výkonným motorem a důmyslným provedením s extra velkým plnícím otvorem. Snadno si tak poradí i s celými kusy ovoce a vám odpadne nenáviděné krájení. Disponuje elektronickým ovladačem s LCD displejem a pěti nastaveními rychlosti pro různé druhy ovoce a zeleniny. S ním vykouzlíte zdravé čerstvé pochoutky jedna dvě!

Publikováno: 07. 03. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková