5 tipů, jak zdravě chodit: Držení těla i ortopedické vložky jsou základ

Chůze je zdravá. Víme to sice všichni, ale čím dál tím větší část populace chodí po svých jen minimálně a namísto „zdlouhavého ťapání“ sedá do auta i při pár set metrů dlouhé cestě do obchodu pro rohlíky. Když už se ale přeci jen rozhodnete někam vyrazit pěšky – víte, jak zdravě chodit?

Narovnejte se!

Stěžejní je správné držení těla. Narovnejte trup, roztáhněte ramena do stran a snažte se táhnout pupík směrem k páteři, zatímco pánev budete tlačit vpřed. Aktivují se tak totiž nejen svaly zad, ale i břišní stěny a celého trupu. Důsledek? Komplexní zpevňování těla a zamezení bolestem zad. Pokud dennodenně sedíte v práci 9 hodin u počítače, jistě to dřív nebo později oceníte.

Jak se správně odrážet?

Odborníci na zdravou chůzi radí směřovat kolena i špičky při směrem dopředu, přičemž odrážet byste se měli přes konečky prstů. Krok má být prováděn přes patu.

Vložky do bot: Pravdy a mýty

Ortopedické vložky s sebou nesou řadu mýtů. Je sice pravda, že kvalitní sportovní obuv vám při nárazech o zem utlumí vysoké procento nárazů zespodu, ovšem klenba zůstává bez ochrany. Ortopedické vložky jsou komplexní, speciálně tvarované a hodí se pro každého – nejen pacienta, ale i zdravého člověka jako preventivní prvek. Ať už vás tedy trápí ploché nohy, podélná nebo příčná klenba, rozhodně nad jejich pořízením zauvažujte, protože v tomto případě má investice nejčastěji v řádu stokorun rozhodně smysl.

Kolik kroků denně ujdete?

Podle doporučení odborníků by zdravý člověk měl denně ujít kolem 10 000 kroků. Toto penzum v přepočtu odpovídá vzdálenosti cca 6 až 7 kilometrů. Každý má sice i s ohledem na váhu tuto hranici jinde, ovšem i méně fyzicky zdatní jedinci by se měli této hranici alespoň snažit přiblížit.

Pozor na podvodníky

Pokud uvažujete, že si pořídíte ortopedické vložky, dejte pozor, od koho nakupujete. Doporučujeme vám vždy se řídit ohlasy zákazníků, a to zvlášť v případě, kdy kupujete dětské vložky. Právě v případě našich ratolestí by totiž spoléhání na šarlatány a nekvalitní zboží mohlo skončit trvalým poškozením nohy. Vzhledem k postavení na trhu a pozitivním reakcím zákazníků lze doporučit například českého výrobce svorto s.r.o., který vedle běžného sortimentu nabízí i vložky do bot na míru.

Publikováno: 06. 03. 2023 / Aktualizováno: 27. 06. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: dětské vložky | ortopedické vložky | vložky do bot