Vitamín D3 má pro lidský organismus obrovský přínos

Vitamín D3 je pro organismus prospěšný hned z několika důvodů, například pomáhá lépe vstřebávat vápník. Bohaté na tento vitamín jsou potraviny jako ryby, hovězí játra, vejce a sýry. Stejně tak se vytváří v pokožce po vystavení ultrafialovému slunečnímu záření. V následujících řádcích se na vitamín D3 zaměříme podrobně.

Pokud ve svém jídelníčku nemáte dostatek potravin obsahujících vitamín D3, potom je na čase sáhnout po potravinovém doplňku. Velice žádaným produktem je Vitamín D3 od výrobce Naturvita.

Co se týče vitamínu D3, jedná se o jeden ze dvou typů vitamínu D. Od vitamínu D2 se liší strukturou i zdroji.

Proč potřebujete vitamin D?

Vitamín D jako takový je rozpustný v tucích, takže se rozkládá v tucích a olejích ve střevech. Setkat se můžete i s názvem „sluneční vitamín“, protože konkrétně D3 se v těle přirozeně vytváří při pobytu na slunci. Zapomenout nesmíme ani na jeho funkce, přičemž napomáhá správnému růstu kostí, regulaci svalových kontrakcí a přeměně glukózy v krvi na energii.

Při nedostatku tohoto vitamínu se u děti může objevit zpožděný růst a křivice, u dospělých a dospívajících zase osteomalacie a osteoporóza.

Vitamín D3 vs. vitamín D2

Jedná se o chemicky podobné vitamíny, které se vstřebávají ve střevech. Nicméně odlišují se ve svých zdrojích. Vitamín D2 se přirozeně nachází v houbách shiitake, portobello a crimini. Vitamín D3 zase v produktech živočišného původu. Vitamín D3 je navíc pro organismus důležitější a významnější, protože má lepší biologickou dostupnost, a tak se do krevního oběhu dostane více vitamínu. Stejně tak má lepší čas rozpadu, takže v těle zůstává déle. Proto je tedy na něj kladen větší důraz.

Jestliže chcete zakoupit Vitamín D3 od společnosti Naturvita, podívejte se do nabídky e-shopu GigaLekarna.cz.


Publikováno: 10. 10. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Jakub Vyncentýn